Polská opozice vyvolala "nenávistnou kampaň" proti vládě. Politická krize se prohlubuje

Polská opozice vyvolala &quote;nenávistnou kampaň&quote; proti vládě. Politická krize se prohlubuje
Autor: Screenshot
19 / 12 / 2016, 15:00

Premiérka Beata Szydlová obvinila opozici z vyvolávání nenávistné kampaně zaměřené na zpochybnění volebních výsledků. Opozice prý nechce přiznat vítězství PiS ve volbách. O situaci v Polsku bude jednat i Evropská komise.

Varšava - Polská opozice kvůli současné politické krizi v zemi stupňuje tlak na odvolání předsedy dolní komory parlamentu. Opoziční politici dnes na maršálka Sejmu Marka Kuchcińského podávají trestní oznámení kvůli pátečnímu hlasování o rozpočtu, před nímž skupina poslanců zablokovala jednací sál. Prezident Andrzej Duda se po rozsáhlých víkendových demonstracích dnes kvůli řešení situace sejde se zástupci vlády. 

Nejsilnější opoziční strana Občanská platforma (PO) viní Kuchcińského z porušení zákona, jehož se podle ní dopustil tím, že povolil hlasování o rozpočtu mimo jednací sál, kde opozice blokovala řečnický pult. "Maršálek překročil své pravomoci, když poslal svou ochranku proti poslancům," citovala dnes polská agentura PAP poslance PO Cezaryho Tomczyka. Podle něj se Kuchciński provinil proti jednacímu řádu Sejmu. Kuchciński zabránil jednomu z opozičních poslanců pokračovat v jednání sněmovny, protože k řečnickému pultu přišel s transparentem "svobodná média". Právě tento krok rozpoutal zmíněnou blokádu.

Šéf dalšího opozičního uskupení Moderní Ryszard Petru v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Zet řekl, že dnešek je posledním dnem k vyřešení současného konfliktu, jinak vláda ztratí legitimitu a měly by následovat předčasné volby.

 Video: Protivládní protesty v Polsku. Premiérka obvinila opozici z destabilizace a zmatku

Skupina oponentů současné konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) dnes pokračuje v blokádě poslaneckého jednacího sálu, kde chce v případě potřeby setrvat až do dalšího zasedání plánovaného na 11. ledna. Stoupenci opozice chystají po víkendových protestech další demonstraci proti krokům PiS, které označují za nedemokratické.

Kromě rozpočtu jsou příčinou současného vyhrocení napětí i navrhovaná nová pravidla práce novinářů v Sejmu, která zamezují natáčení uvnitř jednacího sálu. Skupina médií kvůli návrhu v pátek bojkotovala přenos z rozpočtového jednání Sejmu.

Premiérka Szydlová v rozhovoru otištěném v dnešním vydání týdeníku wSieci uvedla, že poslední události se vymykají všem normám. "Je to vlna nenávisti, která se rozlévá, všudypřítomnost agresivity... to je jednoduše snaha o svržení vlády a zvrácení výsledku voleb," řekla.

Kriticky se k protestům stavějí i další členové polské vlády. Ministr zahraničí Witold Waszczykowski dnes novinářům řekl, že opozici nejde o dodržování demokratických principů, ale že jen hledá záminku k vyvolání masových protestů. "(Opozice) nedokáže přijmout fakt, že po 14 měsících u moci a přijetí náročných reforem ukazují průzkumy veřejného mínění velký náskok vládnoucí strany," řekl šéf polské diplomacie s odkazem na ankety, které straně PiS přisuzují asi pětatřicetiprocentní podporu a více než desetibodový náskok před konkurenčními stranami.

Bývalý polský prezident a protikomunistický bojovník Lech Walesa chce svrhnout vládu strany PiS v Polsku a ukončit dominanci jejího lídra Jaroslava Kaczyńského, který je podle něj nebezpečný a nezodpovědný. Řekl to v rozhovoru pro server Politico.

  

Situací v Polsku se bude ve středu zabývat EK

Evropská komise (EK) se bude ve středu zabývat situací v Polsku, řekla dnes novinářům její mluvčí Mina Andreevová. Připomněla, že své obavy o stav právního státu v Polsku dala komise najevo už při několika příležitostech.

Mluvčí připomněla doporučení komise z 27. července, která se týkala právě stavu vlády práva v zemi, včetně situace kolem polského Ústavního soudu a zveřejňování jeho rozhodnutí. Polská vláda premiérky Beaty Szydlové doporučení unijní exekutivy na konci října odmítla.

S Evropskou komisí ale vede vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) spor už v zásadě od svého loňského jasného vítězství ve volbách a převzetí moci v zemi. PiS se od té doby sérií kontroverzních a opozicí odmítaných kroků snaží v zemi posílit svůj vliv.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace