Polská prokuratura chce exhumovat 90 těl obětí neštěstí ve Smolensku

Polská prokuratura chce exhumovat 90 těl obětí neštěstí ve Smolensku
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: Polsko
18 / 04 / 2016, 19:45

90 z 96 těl obětí katastrofy ve Smolensku budou v nejbližších týdnech exhumovány

Nový náměstek polského generálního prokurátora Marek Pasionek požaduje exhumaci 90 z 96 těl obětí katastrofy ve Smolensku. Stalo se tak poté, co vedení strany Právo a pravedlnost (PiS) prohlásilo, že se nejednalo o nehodu, ale o atentát. Před šesti lety, 10. 4. 2010, zahynul při letecké havárii prezident Lech Kaczyński a další desítky vysokých politických a armádních činitelů. Ti letěli uctít památku tzv. Katyňského masakru z roku 1940.

Jak řekl Paisonek, který řídí prokurátory vyšetřující smolenskou katastrofu, exhumace proběhne i bez souhlasu příbuzných, s čímž pozůstalí po obětech zásadně nesouhlasí. Takové jednání odsoudil i bývalý polský prezident Aleksander Kwasniewski., který vyslovil nad plánovanou exhumací politování.

V Polsku od tragické nehody kolují nejrůznější teorie o tom, co bylo skutečnou příčinou pádu vládního tupolevu. Různé konspirační teorie živí především bratr zahynuvšího prezidenta Jaroslaw, který tvrdí, že letadlo někdo sestřelil, nebo na palubě vybuchla bomba. Předseda PiS tak dál hlásá teorii o spiknutí a zavraždění svého bratra.

Mezinárodní letecký výbor vydal v roce 2011 závěrečnou zprávu o výsledcích technického šetření, která konstatovala, že bezprostřední příčinou havárie bylo chybné rozhodnutí posádky přistát za nevhodných meteorologických podmínek ve Smolensku a neletět na náhradní letiště.

 

Zdroj: novinky.cz

Tagy článku