Polská stíhačka F-16 kolidovala s dronem

Polská stíhačka F-16 kolidovala s dronem
Autor fotografie: Bartlomiej Mostek CC BY 2.0|Popisek: Polská F-16 Viper
10 / 10 / 2015, 13:30

Podle polských médií kolidovala v půlce září polská stíhačka ze základny poblíž Poznaně s neznámým dronem.

Vzdušná kolize byla zjištěna až během kontroly letadla po letu, kdy bylo zjištěno poškození  potahu trupu letadla a nádrže.

Oficiální verze incidentu, kterou podal major Dariusz Rojewski z letecké základny Krzesiny zní, že F-16 kolidovala s neznámým leteckým zařízením, poškozen byl potah trupu Viperu a palivová nádrž. Letectvo odmítlo poskytnout další informace.

S neregulovaným přístupem a možností nákupu UAV systémů, se podobné incidenty mohou stávat častěji. Polská legislativa předpokládá, že provozovatel dronu je vždy odpovědný za let prováděné jím vlastněným UAV.

Jak to vypadá na polských leteckých základnách si můžete prohlédnout na následujícím videu:

cc

Nekontrolované a neoprávněné lety v bezletové zóně kolem přistávací plochy jsou trestány. Podle polského leteckého zákona leteckého a Úřadu pro civilní letectví , hrozí osobě obviněné ze způsobení leteckého incidentu až 12 let odnětí svobody, za létání uvnitř vzdušného prostoru letiště může čelit až 5 letům odnětí svobody.

Zdroj: The Aviationist

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace