Polsko nebude na summitu EU kvůli migrační krizi. "Stejně o nic nepůjde"

Polsko nebude na summitu EU kvůli migrační krizi. &quote;Stejně o nic nepůjde&quote;
06 / 11 / 2015, 15:45

"K zastupování Polska na unijním summitu postačí velvyslanec, popřípadě místopředseda vlády. I tak prý o nic nepůjde."

Varšava 6. listopadu (ČTK) - Polsko si láme hlavu, kdo je bude reprezentovat příští čtvrtek na summitu Evropské unie na Maltě, kde se bude jednat o uprchlické krizi. Prezident Andrzej Duda totiž na 12. listopad svolal první schůzi nového parlamentu, na které podle ústavy podá předsedkyně vlády demisi. Na Maltu tak nemůže ani prezident, ani premiérka Ewa Kopaczová. "Budeme muset poprosit jiný stát, aby reprezentoval polské zájmy," odhadl náměstek ministra zahraničí Rafal Trzaskowski v televizi TVN 24.

Polsko dalo stop euru a uprchlickým kvótám. Mění se politická mapa Evropy.

Mezi znepřátelenými politickými tábory už létají výčitky, kdo trapnou situaci zavinil. "Mrzí mě, že na Maltě bude polské křeslo prázdné... Mám podezření, že tyto termíny se překrývají kvůli nedopatření a zmatku, jinak si to raději nechci vysvětlovat," nechala se slyšet dosavadní šéfka sněmovny Malgorzata Kidawá-Blońská.

Odborníci čekají, že Varšava bude nyní vystupovat razantněji a kritičtěji vůči Evropské unii, radikální změny ale nečekají.

Spolupracovníci prezidenta Dudy naopak míní, že k zastupování Polska na unijním summitu postačí velvyslanec, popřípadě místopředseda vlády. I tak prý o nic nepůjde a všichni vědí, že se v Polsku právě střídají vlády.

Objevují se i temná podezření, že bývalý polský premiér Donald Tusk, který nyní předsedá summitům EU, uspořádal maltskou schůzku "naschvál" a kvůli rozloučení s končící premiérkou Kopaczovou - přestože o konání summitu bylo jasno dříve, než Duda svolal parlament. Anebo prý polský prezident vše zinscenoval tak, aby příští premiérce Beatě Szydlové zabránil se blýsknout na unijním summitu.

Trzaskowski připomíná, že podle unijních smluv na neformálním summitu může zemi zastupovat výlučně jen šéf státu, anebo šéf vlády a že navzdory neformálnosti se bude hovořit o tak důležitých věcech, jako je uzavírání schengenských hranic či spolupráce s Tureckem. A tak nezbude, než se zamyslet, který stát poprosit, aby zastupoval i Polsko, usoudil zástupce šéfa polské diplomacie.

Koneckonců Británii bude na Maltě zastupovat Irsko, protože David Cameron bude tou dobou na dlouho připravované schůzce s indickým premiérem.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace