Polsko se chce zapojit do německo-francouzského programu Leopard 3

Polsko se chce zapojit do německo-francouzského programu Leopard 3
Popisek: Ilustrační obrázek
05 / 08 / 2016, 13:30

Polsko má zájem se spojit s Německem a Francií při vývoji a produkci tanku nové generace.

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz řekl v rozhovoru pro server Defense News 22. července, že Polsko se zaměřuje na vytváření užších průmyslových vztahů s evropskými národy jako na způsob, jak rozvíjet místní průmysl. Macierewicz zdůraznil řadu programů, včetně diskuse s dvěma státy  NATO na pozemní vozidla.

"Také jsme mluvili o výrobě a vývoji nového tanku ve spolupráci s Německem a s Francií," řekl Macierewicz během návštěvy Washingtonu.

Polský ministr obrany neřekl další detaily o programu, ale vypadá to, že odkazuje na německo-francouzský projekt firem KMW a Nexter. 

Nový tank bude muset reagovat na ruskou Armatu, která je zatím jediným představitelem nové generace bitevních tanků. 

Podle spekulací bude Leopard 3 lehčí, hmotnost se má pohybovat okolo 50 tun a věž bude stejně jako u ruské Armaty bez posádky, dělo bude automaticky nabíjené, mohutná elektrická výzbroj umožní instalaci energetických zbraní, díky vysoké automatizaci bude posádka dvoučlenná. Možný je i hybridní, diesel-elektrický systém, tak jak ho známe z osobních automobilů.

To v čem už nyní tento tank „na papíře“ překonává ruskou Armatu, bude dělo ráže 140 mm firmy Rheinmetall. Při testech tohoto děla na Leopardu 2 se prokázala neskutečná průbojnost jeho podkaliberních střel, kdy podle neoficiálních zdrojů by střela APFSDS (průbojné, stabilizované křidélky a s oddělitelným pláštěm) s extrémně dlouhým a tvrdým jádrem D53 prostřelila podélně ruský T80!

Dělo 140 mm vyvíjela firma Rheinmetall na základě informací o zvýšení ráže sovětských/ruských tanků na 135 nebo 152 mm. Armata nakonec zůstává na osvědčených 125 mm.

Polská armáda potřebuje nutně nahradit asi 400 tanků sovětské výroby, které hodlá nahradit západní, tedy spojeneckou technikou. V současné době Polsko také pracuje na modernizaci 128 tanků Leopard 2A4, které Polsko získalo od německého Bundeswehru v roce 2002.

Polish Army´s tanks Leopard II in a defence position

Upgrade bude probíhat ve spolupráci polské firmy PGZ a německého Rheinmetallu a do konce roku 2017 obdrží polská armáda prototyp stroje, který by měl odpovídat německému Leopardu 2A5 a A6.

Další možností je nákup starších tanků Abrams, kterých má americká armáda tisíce, zde ale odrazují vysoké náklady na provoz.

Zdroj: Defense News

 

Tagy článku