Polsko se připravuje na válku s Ruskem

Polsko se připravuje na válku s Ruskem
03 / 06 / 2015, 08:00

3.6.2015/Polsko přezbrojuje a posiluje své armádní síly kvůli vzrůstající ruské agresi. Prý musí být připraveno na „největší bezpečnostní hrozbu od dob studené války“.

Polsko, které je součástí NATO a má hranice s ruskou vojenskou základnou v Kaliningradu na severu a s autoritářským pro-ruským Běloruskem na východě, zvýšilo výdaje na obranu o 18 procent. Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak řekl, že jeho země musí být připravena, že Rusko bude chtít po zabrání Krymu expandovat dál do východní Evropy. Polsko již dříve začalo stavět na hranicích s Ruskem obří 50 metrové strážní věže.

„Vidíme, že Rusko jde směrem znovuzískání vlivu, které mělo v dobách Sovětského svazu,“ uvedl ministr Siemoniak. „Pokud to je pravda, pak nejde jen o Krym, ale o další teritoria dalších zemí, která se stanou cílem agrese Ruské federace, takže musíme být připraveni,“ dodal.

Vyjádření polského ministra přišlo po té, co Rusko vydalo nový „blacklist“ západních politiků, kteří nesmí do země kvůli sankcím uvaleným na Rusko za jeho participaci v ukrajinské krizi. Zhoršené diplomatické vztahy mezi Ruskem a Západem jsou patrné i ve výrocích ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Ten označil kritiku EU, co se týká zákazu cestování politiků a vysokých úředníků do Ruska, za absurdní. Podle něj Rusko jen vrátilo EU její vlastní chování a to ještě v menším měřítku.

„Ve srovnání se zavedením omezení EU na zhruba 150 Rusů, myslím, že jsme udělali jen to samé značně menšímu množství občanů unie,“ komentoval situaci Lavrov.

Rusko odmítá obvinění Západu o přímém vojenském angažmá v bojích na východní Ukrajině. Západ je prý naopak podle ruských představitelů zodpovědný za politický převrat loni v únoru, ve kterém došlo ke svržení ukrajinského prezidenta oblíbeného Moskvou. O měsíc později Rusko zabralo Krym, protože prý zde chtělo bránit práva rusky hovořících místních obyvatel. Separatisté na východní Ukrajině se dle ruské interpretace postavili současnému prezidentovi Petrovi Porošenkovi a jeho "nelegitimní" vládě také ze strachu z možných příkoří. Porošenko již nyní hovoří o tom, že Ukrajina je ve válce s Ruskem.

Podle posledních odhadů v bojích na východní Ukrajině již zemřelo více než 6400 lidí a dalších téměř 16 tisíc bylo zraněno.

Zdroj: The Independent

Tagy článku