Polsko zváží právní nárok na reparace od Německa za ,,zničení" národa ve druhé světové válce. Byla to genocida, prohlásil ministr obrany

Polsko zváží právní nárok na reparace od Německa za ,,zničení&quote; národa ve druhé světové válce. Byla to genocida, prohlásil ministr obrany
Popisek: koncentrační tábor
05 / 08 / 2017, 09:30

Polští poslanci strany Práva a spravedlnost zváží možnost právního nároku na odškodnění od Německa za miliony mrtvých Poláků.

Polský parlament se bude zabývat analýzou možného právního nároku na odškodnění Polska za miliony mrtvých, které způsobilo nacistické Německo. Analýzu má vypracovat k tomu vyčleněný výbor do 11. srpna, potvrdil poslanec strany Práva a Spravedlnost (PiS) Arkadiusz Mularczyk.

Podle něho je morální povinností pro politiky, aby se touto možností zabývali a případné reparace po Německu za miliony mrtvých Poláků právně vymáhali. Mularczyk připomněl, že kromě toho, že během druhé světové války zemřelo zhruba 6 milionů Poláků, došlo k masakru a potlačení Varšavského povstání v roce 1944 a země byla systematicky drancována, když z ní byla například nacisty odvezena cenná umělecká díla.

To, aby Německo platilo reparace za ,,zničení" polského národa, prosazuje také ministr obrany Antoni Macierewicz, který v návaznosti na Mularczyka prohlásil, že Německo by mělo splatit ,,strašlivý" dluh, který dluží polskému lidu. ,,Není pochyb, že první měsíce druhé světové války byly jednoduše masakrem polského lidu, genocidou," řekl Macierewicz místním médiím.

Další člen PiS Ryszard Czarnecki se pak domnívá, že pokud i Židé dostali kompenzaci za svůj ztracený majetek během druhé světové války, Poláci by měli také vznést své nároky vůči Německu. Lídr PiS Jarosław Kaczyński již v červenci řekl, že polská vláda v tomto směru chystá ,,historickou protiofenzivu". ,,Hovoříme zde o obrovských sumách a také o tom, že Německo dlouhá léta odmítalo zodpovědnost za druhou světovou válku," prohlásil Kaczyński.

Na možný nárok na reparace reagovala německá strana prostřednictvím mluvčí kancléřky Angely Merkelové, která prohlásila, že Německo tuto vinu a zodpovědnost uznalo jak politicky, tak morálně i finančně. Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové připomněla, že země již zaplatila odškodné za druhu světovou válku, a to i Polsku.

 

psali jsme: 72 let unikal velitel SS trestu, udělal chybu. Poláci ho vyčmuchali za oceánem

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace