Polský ministr zahraničí: "Syrské uprchlíky vycvičíme a pošleme je zpět, bojovat za svoji vlast."

Polský ministr zahraničí: &quote;Syrské uprchlíky vycvičíme a pošleme je zpět, bojovat za svoji vlast.&quote;
16 / 11 / 2015, 13:15

Polsku nejen odmítá přijímat uprchlíky, ale syrské muže chce posílat zpět bojovat proti IS.

Polsko po teroristických útocích v Paříži už nevidí možnost, jak splnit rozhodnutí Rady EU o rozdělení uprchlíků podle kvót, k němuž se zavázala odstupující liberální vláda premiérky Ewy Kopaczové.

Nový polský ministr zahraničí uvedl v pondělí pro televizní stanici TVP Info, že do Evropy už přicestovalo tolik tisíc mladých Syřanů, kteří by mohli vytvořit armádu, která by účinně bojovala proti islámskému státu. Podle něj se už v minulosti osvědčily i cizinecké legie, které bojovaly za svobodu a v této souvislosti uvedl: "Můžeme jim poskytnout pomoc při vytváření armády, aby mohli odjet, bojovat a osvobodit svojí zem." 

"Máme posílat do Sýrie cizí armády a mezitím si stovky tisíc Syřanů popíjejí v klidu svoji kávu na berlínské Unter den Linden a dívají se, jak osvobozujeme jejich zem? Nikdo nechce, aby bojovaly ženy a děti", uvedl ministr Witold Waszczykowski ze strany Právo a spravedlnost a doplnil, že "desítky tisíc Syřanů, kteří po přeplutí k řeckým břehům na gumových člunech nežádají ani jídlo, pití nebo oblečení, ale ptají se, kde si mohou dobít mobil. Takto by mohli s naší pomocí osvobodit svoji vlast.”  (Zdroj: wpolityce.pl)

Polsko nebude plnit dočasný krizový relokační mechanismus: ,,Námi kritizované rozhodnutí Rady EU o rozdělení uprchlíků a přistěhovalců do všech zemích EU mají stále status zavazujícího práva EU. Avšak kvůli tragickým událostem v Paříži nevidíme politické možnosti jeho splnění. Polsko si musí zachovat úplnou kontrolu nad svými hranicemi, nad azylovou a migrační politikou,“ napsal ministr pro evropské záležitosti Konrad Szymański na serveru wPolityce.pl.

Na varšavském letišti byl 15. listopadu po vyhoštění z Norska zatčen 23letý Polák podezřelý z napojení na teroristy. Podle nepotvrzených informací jde o konvertitu k islámu, jenž bojoval v Sýrii za Islámský stát (IS), informovala agentura DPA. Muže sledovaly tajné služby Norska i Polska. (Zdroj: denik.cz)

 

Tagy článku