Polský prezident chce změnu ústavy země

Polský prezident chce změnu ústavy země
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Andrzej Duda
21 / 12 / 2017, 16:30

Polský prezident Andrzej Duda si přeje změnu ústavy země. V rozhovoru, který poskytl televizní stanici Polsat News, to zdůvodnil tím, že "Poláci si to zaslouží" a že stávající základní zákon pochází ještě z přechodného období.

"Doufám, že buď dokážeme současnou ústavu změnit, nebo budeme mít novou. Zahájil jsem o tom diskusi a jsem velmi rád, že se do ní zapojilo hodně lidí," řekl prezident. Dodal přitom, že by chtěl, aby nové politické směry definovali Poláci, a ne "aby je Polákům diktovali nějací experti".

"Velmi bych chtěl, aby se ústava změnila, protože podle mého názoru ta stávající je ústavou přechodného období. Od jejího schválení uplynulo 20 let a myslím si, že si Poláci zaslouží novou ústavu zaměřenou do budoucna, zejména v souvislosti s nadcházejícím stým výročím nezávislosti Polska," konstatoval Duda.

Při letošní připomínce výročí Ústavy 3. května z roku 1791 prezident řekl, že chce, aby se napřesrok konalo referendum o ústavě. Mělo by to být buď 11. listopadu, tedy na Den nezávislosti Polska, nebo 10. a 11. listopadu.

 

Zdroj: ČTK

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.