Polský velvyslanec v Berlíně o reparacích: Německo bude muset zahájit jednání, účet bezpráví je rozsáhlý

Polský velvyslanec v Berlíně o reparacích: Německo bude muset zahájit jednání, účet bezpráví je rozsáhlý
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Polská vlajka
13 / 01 / 2023, 14:00

Polsko se nevzdává plánu, aby mu Německo zaplatilo reparace za druhou světovou válku. Polský velvyslanec Dariusz Pawłoś prohlásil, že Německo se bude muset s Varšavou konkrétně o reparacích bavit. V rozhovoru pro Polský rozhlas Pawłoś poznamenal, že „účet bezpráví“ předložený Němcům poprvé ukazuje celý rozsah německých zločinů spáchaných na Polácích.

Polsko začíná tlačit Německo ke konkrétním vyjednáváním, které by se týkaly reparací za druhou světovou válku, uvedl server tvp.info. Nový polský velvyslanec v Německu Dariusz Pawłoś  v rozhovoru pro Polský rozhlas vyjádřil naději, že díky internacionalizaci tohoto tématu spolková vláda konečně zahájí jednání s Polskem. Připomeňme, že minulý rok podepsal polský minsitr zahraničí Zbigniew Rau diplomatickou nótu, do níž je vtělena informace, že Německo dluží Polsku 6,2 bilionu zlotých (přes 31 bilionů korun).

Diplomat vysvětlil, že v poválečné historii polsko-německých vztahů neexistovala jediná bilaterální dohoda, která by jakkoli uzavírala otázku válečných reparací. ,,Materiální a lidské ztráty jsou prostě astronomické. Čísla, která jsme předložili, jsou také velká, ale ukazují rozsáhlou topografii německého teroru na polské půdě," řekl. Na druhé straně je třeba podotknout, že samo Polsko se v minulosti zřeklo nároků na reparace - v roce 1953, 1970 a 1990, a tím může Německo v bilaterálních jednáních argumentovat.

Pawłoś  oznámil, že zástupce šéfa ministerstva zahraničí Arkadiusz Mularczyk přijede do Berlína s novým překladem zprávy o válečných ztrátách, která má německou veřejnost zcitlivět vůči škodám napáchaným Polákům.

,,Tato zpráva v němčině bude pouze základem pro širší diskusi o ztrátách, které Polsko utrpělo,“ ujistil Dariusz Pawłoś, a dodal, že v německém tisku se v poslední době objevuje mnoho nepravdivých informací o historii Polska. Podle něho často vyplývají z neznalosti a jsou vedeny tím, aby oslabily pozici Varšavy.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace