Polský zákon o holokaustu je hloupým mistrováním historie

Polský zákon o holokaustu je hloupým mistrováním historie
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: koncentrační tábor Osvětim
06 / 02 / 2018, 09:30

Polským Senátem prošel kontroverzní zákon, který trestá jakoukoliv odpovědnost, jež by měla být připisována Polákům za holokaust.

Polská vláda odůvodňuje zákon tím, že nechce, aby docházelo k tomu, že Polsko bude někdo obviňovat z podílu na nacistických zločinech. Trestné tak bude například i veřejná zmínka o ,,polských koncentračních táborech".

Zákon již stačil vyvolat diplomatickou roztržku mezi Polskem a Izraelem, jehož premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že kontroverzní norma je snahou o přepisování dějin.

psali jsme: Bývalý nacistický četař zemřel v 94 letech. Nechal zavraždit 170 000 vězňů v Osvětimi

A nelze než s izraelským premiérem souhlasit. Kromě politického mistrování historie a cíleného opomenutí faktu, že v každé okupované evropské zemi nacisty existovalo mnoho kolaborantů s okupačním režimem, může zákon v krajním případě znemožnit svobodné bádání historiků o holokaustu. Běžné používané termíny jako ,,polské tábory smrti" a další, které odborníci používají, by se nyní již trestaly ,,natvrdo" až tříletým odnětím svobody. Navíc je evidentní, že existují odborné studie, že sami Poláci se podíleli na smrti desítek tisíc Židů.

Nadto ještě připomeňme, jaké nálady proti Židům panovaly v některých polských městech těsně po skončení války. Například v roce 1946 (rok po skončení války!) došlo k masakru několika desítek Židů v polském městě Kielce, kdy antisemitsky naladěný dav na základě nepodložených informací Židy bez milosti zabíjel. V davu samozvaných svolavatelů lynče byli mimochodem kromě civilistů také policisté či vojáci....A není pochyb o tom, že antisemitismus existoval v Polsku již před druhou světovou válkou.

psali jsme: V koncentračních táborech na Normanských ostrovech zavraždili nacisté 40 000 lidí. A to není zdaleka všechno

Takže Polsko zcela bez historické poskvrny není, což je neoddiskutovatelný fakt. Politické mistrování a přepisování dějin kontroverzním zákonem je návratem do hluboké totality, na kterém zřejmě polská pravicová konzervativní vláda dál přijímáním těchto a podobných zákonů zdárně pracuje.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku