Pomáhá Turecko financovat IS? Rusko předkládá důkazy

Pomáhá Turecko financovat IS? Rusko předkládá důkazy
Popisek: Ilustrační foto
03 / 12 / 2015, 04:30

Ruská propaganda nebo pravda? Na stranu Ruska se postavila Asadova syrská armáda a Irák.

Na tvrzení ruského prezidenta Putina, že Turecko obchoduje s IS a nelegálně dováží ropu z jeho území reagoval hned turecký prezident Erdogan a prohlásil, že odstoupí, pokud Moskva prokáže své tvrzení o tom, že Turecko sestřelilo ruské letadlo kvůli ochraně svého obchodování s ropou s Islámským státem.

„Veškerá ropa je dodávaná společností, která je ve vlastnictví syna Recepa Tayyipa Erdogana. V tomto ohledu, začalo být Turecko nervózní, když Rusko zahájilo údery na infrastrukturu IS a zničilo více než 500 kamionů s ropou," řekl ministr. Zdroj: prvnizpravy.cz

Putin přesto tvrdí, že "V poslední době jsme obdrželi další zprávy, které potvrzují, že ropa z území kontrolovaných IS se přivádí na území Turecka v průmyslovém měřítku."  2. prosince zveřejnil server cz.sputniknews.com s odvoláním na slova náčelníka Hlavní operativní správy Generálního štábu RF Sergeje Rudského, že "IS využívá k nelegálnímu obchodu s ropou nejméně 8,5 tisíce autocisteren a převáží denně až 200 tisíc barelů ropy."  Ministerstvo obrany RF prý zjistilo tři hlavní trasy nelegálních dodávek ropy, kterou krade IS v Sýrii a Iráku, a všechny tři vedou do Turecka.


Po přejezdu syrsko-turecké hranice jedou autocisterny IS s ropou do přístavů, a ropa se pak převáží loděmi do třetích zemí pro zpracování. Jako důkaz předložilo MO RF na briefingu družicové fotografie, na nichž jsou podle slov ruských vojenských představitelů zobrazeny kolony autocisteren jedoucí z území kontrolovaných IS do Turecka.

Se stejnou informací přišel už letos v srpnu německý zpravodajský portál Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Podle této zprávy Turecko a iráčtí Kurdové podporují IS v pašování ropy a teroristům měly dokonce dodat zbraně a vojenské vybavení. (Zdroj:NatoAktual.cz
Členské státy Severoatlantické aliance údajně tolerují teroristům z organizace islámský stát pašování ropy, kterým teroristé vydělávají asi 3 miliony dolarů denně. Na pašování se má podílet také britsko-turecká ropná společnost Genel Energy podporovaná některými britskými zákonodárci. Genel Energy totiž údajně měla získat objednávku od kurdské společnosti Group Nokan, která je podezřelá ze spolupráce s IS v oblasti pašování ropy.


Ozval se už i Irák, který oznámil, že v případě, že se potvrdí podezření, že Ankara obchoduje  s pašovanou ropou, podá Bagdád okamžitě stížnost Radě bezpečnosti OSN a patřičným mezinárodním organizacím.

„Bude-li mít irácká vláda dostatek důkazů a detailů, podá bez váhání žalobu RB OSN a všem kompetentním mezinárodním orgánům", řekl Nuri telefonicky v komentáři pro agenturu Sputnik.

Brigádní generál Svobodné syrské armády (SSA) Hosam Al-Awak potvrdil Sputnik Arabic, že SSA má k dispozici kopie ropných smluv na nákup ropy u IS, podepsaných tureckou stranou.

„Turecká rozvědka využívá těchto smluv (uzavřených s extremistickými skupinami) i k dosažení jiných cílů: získali možnost přivlastňovat si závody a laboratoře v Aleppu a využívat je tak, aby přinášely prospěch tureckým společnostem", dodal brigádní generál. Kromě toho zdůraznil, že Muslimské bratrstvo dozíralo v Sýrii na tyto (extremistické) organizace, cílem jejich kurátorské činnosti bylo skoncovat se Svobodnou syrskou armádou a dalšími umírněnými skupinami.

„Podle těch nejskromnějších odhadů tvořily příjmy teroristů ze zločinného byznysu nejméně 3 miliony USD denně. Po našich útocích se snížily na 1,5 milionu USD denně", řekl Rudskoj na zvláštním briefingu. Podle jeho slov dostávají teroristé i nadále finanční a materiální podporu od řady států včetně Turecka. Zdroj: cz.sputniknews.com

Turecko plnohodnotným členem EU? Stát, který údajně spolupracuje s IS? Ano

Tagy článku