Pomáháte zbohatnout pašerákům migrantů, viní humanitární organizace Frontex

Pomáháte zbohatnout pašerákům migrantů, viní humanitární organizace Frontex
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: migranti
20 / 02 / 2017, 07:30

Evropská agentura pro ochranu hranic Frontex viní humanitární organizace z toho, že napomáhají pašerákům k výdělkům.

Podle zprávy evropské agentury pro ochranu hranic Frontex lodě humanitárních organizací, které hlídkují ve Středomoří, pomáhají k výdělkům pašerákům. Je to další obvinění humanitárních či neziskových organizací, kterému tyto organizace čelily již několikrát v minulosti. I tentokrát toto obvinění rezolutně odmítly s tím, že tisícům zoufalých migrantů někdo zkrátka pomáhat musí. Druhou možností je podle humanitárních organizací, například Lékařů bez hranic, nechat migranty utopit.

Pašeráci podle zprávy Frontexu vždy počítají s tím, že lodě neziskových organizací operujících ve Středomoří zachrání lodě s migranty, které bývají zpravidla přetížené. Frontex označil za problematický hlavně fakt, že lodě humanitárních organizací působí blízko Libye v jejích výsostných vodách.

,,Před rokem nebo dvěma tyto lodě operovaly na půl cesty mezi Libyí a Itálií. Teď jsou v libyjských vodách, velmi blízko pobřeží," řekl při prezentaci zprávy Frontexu jeho šéf Fabrice Leggeri.

Ze zprávy Frontexu vyplývá, že od června loňského roku plavidla neziskových organizací zachránila víc než 40 procent všech plavidel s migranty. Předtím to bylo jen 5 procent. Z Libye v roce 2016 do Evropské unie připlulo celkem 181 tisíc lidí. 4500 osob při plavbě zemřelo. Podle Evropské unie 60 až 70 procent z těch, kteří se do Evropy touto cestou dostanou, nemá nárok na azyl, protože neprchají před válkou nebo jiným nebezpečím, které by je bezprostředně ohrožovala na životě. Jedná se tak o ekonomické migranty, kteří by podle pravidel měli být vráceni do země svého původu. To se však nedaří.

Podle statistik se zemím EU podaří vyhostit jen zhruba 40 procent neúspěšných žadatelů o azyl, většinou těch, kteří pocházejí ze zemí Balkánu. Vracení migrantů do států Afriky a Blízkého východu často komplikuje neochota jejich mateřských zemí přijímat je zpět.

 

psali jsme:

Novinář - převaděč stane u soudu. Propašoval migranta ze Sýrie do Švédska

Na převážení ilegálních migrantů kolaboruje několik mezinárodních neziskovek, říká v rozhovoru pro Security magazín Benjamin Kuras

 

Zdroj: aktualne.cz

Tagy článku