Pomník na paměť kurdským ženám padlým při obraně Kobani

Pomník na paměť kurdským ženám padlým při obraně Kobani
Popisek: Pomník v Kobani
18 / 03 / 2016, 10:15

Kurdové vztyčili pomník na památku Kurdských žen padlých při obraně města Kobani. Pomník symbolizuje kurdskou bojovnici YPJ v tradičním oblečení kurdské guerilly s andělskými křídly. V blízkosti pomníku symbolicky stojí zničený tank Islámského státu. Tank, který byl zničen právě jednou z těchto odvážných žen.

Kobani , město ležící na hranici Turecka a Syrie, město které se dostalo do podvědomí veřejnosti hrdinským bojem Kurdů proti bojovníkům Islámského státu. Bitva o Kobani začala 13. září 2014 a byla zahájena útokem bojovníků organizace Islámský stát s cílem dobýt město Ajn al-Arab (nazývané kurdsky: Kobani) v severní části Sýrie. Celá oblast spadala od počátku syrské občanské války pod Kurdy spravovaný region Rojava. Bitva o město trvala až do 26. ledna 2015 milice YPG,YPJ spolu se Syrskou svobodnou armádou a posilami z řad Pešmergů, přinuitli bojovníky Islámského státu k ústupu. Město bylo plně obsazeno 27. ledna, avšak většina okolních vesnic v kantonu Kobani zůstávala pod kontrolou Islámského státu. 2. února kurdské milice spolu s arabskými ozbrojenými skupinami podporovanými dalšími nálety velmi rychle postoupili do venkovských oblastí kolem Kobani, přičemž zatlačili islámský stát do vzdálenosti 25 km od města. Koncem dubna 2015 ztratil Islámský stát kontrolu nad většinou vesnic, které v kantonu dobyl.

Bylo to právě Kobani, kdy se svět poprvé dozvěděl o jednotkách YPJ, kurdských jednotek složených výhradně z příslušnic něžného pohlaví. Bylo to ženy, které svým rykem, vznášeli zmatek a strach do řad těchto fanatických bojovníků. Nebyl to ani tak strach ze smrti, ale strach z toho že umřou rukou ženy a nedostanou se do jejich sedmého nebe. Bylo to poprvé, kdy byl islámský stát zastaven, poražen a vytlačen zpět z dobitých pozic. Kobani se stalo symbolem odporu prostých lidí proti zrůdné organizaci ISIS a ukázalo celému světu, že Islámský stát lze porazit.

 

Tagy článku