Pomoc nebo alibismus české vlády?

Pomoc nebo alibismus české vlády?
Autor fotografie: © SECURITY magazín|Popisek: Zbraně, které již něco pamatují
26 / 01 / 2016, 11:00

KOMENTÁŘ / Komu je vlastně určen velkorysý dar zbraní a střeliva? Opravdu těm, kteří je potřebují?

Vláda schválila pomoc pro Irák a Jordánsko, v rámci podpory boje proti terorismu dodáme do Iráku 6500 útočných pušek a samopalů. Dále do Iráku dodáme 7 000 000 milionů kusů munice a 7 000 000 kusů munice do Jordánska.

Je tato pomoc, ale skutečně účinná a dostane se těm, kteří ji nejvíce potřebují? Myslím, že ne. Jordánské království je poměrně bohatá země, která se podílí na boji proti ISIS leteckými údery. Alespoň jsem neslyšel o účasti jordánských ozbrojených sil při pozemních operacích. Irácké ozbrojené síly proti ISIS skutečně bojují i po zemi.

Jedná se však o poměrně velmi dobře vyzbrojené vojáky, kteří jsou podporováni USA. Ten, kdo měl možnost navštívit oblast severního Iráku a oblast kurdské části Sýrie Rojava  si musel všimnout, jak velký rozdíl je mezi bojovníky v Iráku a v Sýrii.

V Iráku se můžete setkat s vojáky, kteří jsou vybaveni balistickými vestami a přilbami, používají pancéřová vozidla v civilním i vojenském provedení, netrpí nedostatkem munice ani logistickou podporou.

Stačí však, když překročíte syrské hranice a situace se diametrálně změní. Na checkpointech potkáváte ozbrojené civilisty příslušníky HCP ( jedná se domobranu ). Nebo muže a ženy v uniformách ( členy YPG a YPJ), kteří jsou vyzbrojeni různými variantami AK74, bez balistických ochranných pomůcek, bez spojení, s jedním či dvěma zásobníky. Přesto právě tito lidé nesou největší váhu pozemních bojů na svých bedrech.

Na Rojavě na billboardech nenajdete reklamu na coca colu , ale tisíce tváří mrtvých bojovníků. © SECURITY magazín

V současné době se odehrává většina pozemních bojů na území Sýrie. Tito bojovníci (nelze je nazývat vojáky, protože nejsou příslušníky žádné pravidelné armády) jsou členy různých bojových skupin, které bojují proti ISIS a snaží se získat zpět dobité území a chránit vlastní lid před fanatickými islamisty. Více než 90 procent těchto bojovníků jsou kurdští muži a ženy, příslušníci YPG a YPJ.  

Na rozdíl od iráckých vojáků neberou za své služby žádný plat, ale bojují s vírou, že bojují a chrání svůj lid před islámským terorismem. Jsou to právě tito bojovníci, kteří by nejvíce potřebovali materiální podporu západních zemí. Na rozdíl od Iráku a Jordánska trpí nedostatkem v podstatě všeho vojenského materiálu. Jediné, co jim skutečně nechybí, je odvaha a odhodlanost bojovat s krutým nepřítelem, jakým islámský stát bezpochyby je.

EXKLUZIVNĚ: Kurdská superbojovnice v ČR: Zbraně proti IS kupujeme na trzích

Západní mocnosti, včetně ČR, nepochybně znají situaci na frontě a vědí, kdo potřebuje nejvíce pomoci. Přesto raději pošleme munici do Jordánska, než tam, kde se jí každý den spotřebuje tisíce kusů.

Pomáháme proto, abychom skutečně pomohli v boji s islámským terorismem nebo pomáháme proto, abychom dobře vypadali, a na druhou stranu se obáváme, co by naší pomoci řeklo Turecko.

Je naše pomoc pouze účelová nebo skutečně potřebná? Dnes již každý ví, že ISIS nelze porazit pouze leteckými údery, ale že musí následovat pozemní operace. Žádná zse západních mocností se do tohoto riskantního podniku nežene. Neměli bychom tedy alespoň materiálně podporovat ty, kteří  to skutečně potřebují ?

Turci zastřelili kurdské bojovnice proti IS, fotka zkrvaveného těla jedné z nich se objevila na internetu

 Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.