Pomohou banky identifikovat islámské teroristy?

Pomohou banky identifikovat islámské teroristy?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
17 / 05 / 2015, 12:30

Banky mají k dispozici veškerá data o převodech a transakcích finančních operací, včetně výběrů z bankomatů a operací kreditkami po celém světě. Mohou pomoci při odhalení teroristů?

Finanční a bezpečnostní expert 

Za posledních 18 měsíců odcestovalo z Velké Británie do bojů v Sýrii stovky britských občanů. Většina z nich se připojila k militantním jednotkám samozvaného islámského státu. Mohly by banky pomoci bezpečnostním orgánům identifikovat některé z těchto zahraničních bojovníků odkrytím jejich "finančních stop"?

Finanční instituce u všech transakcí pomocí kreditních karet zjišťují, zda její uživatel nevybírá hotovost v "netypickém" místě a pokud ano, transakci zamítne a kontaktuje jejího majitele. Stejně tak velcí prodejci na základě svých karet sledují sortiment, který si jejich zákazník kupuje, zjišťují chování svých zákazníků a předpovídají, o jaké zboží by mohl být největší zájem. Zpracováním dat z finančních operací a plateb za zboží a služby, které mají k dispozici banky a diskontní řetězce, jsou běžně zjišťovány naše návyky, trendy atd.  

Pokud se jedná o finanční transakce amerických občanů a firem mimo území USA, jsou všechny státy víceméně povinné uzavřit se Spojenými státy tzv. smlouvu FATCAPodle tiskové zprávy ministerstva financí „je dohoda FATCA uzavírána v rámci boje s daňovými úniky. Na základě této dohody si budou daňové správy ČR a USA vyměňovat údaje o některých finančních účtech občanů obou států žijících v zahraničí. Jak Dohoda FATCA tak dohody, které budou uzavřeny podle jejího vzoru, umožní oběma stranám efektivně sledovat příjmy svých daňových poplatníků a významně tak přispět ke zlepšení výběru daní.“ 

Z výše uvedeného je jasné, že je možné zjistit, že občan, který doposud prováděl veškeré bankovní operace na území domovského státu, najednou a delší dobu provádí platbu kreditními kartami nebo prostřednictvím internetbankingu "jiným" způsobem, na "netradičních" místech. 

Než se příznivec IS vydá z Velké Británie do Sýrie, využívá především sociální sítě, aby získal relevantní informace nejen o samostné cestě, ale i o životě na území tzv. islámského státu. A právě sociální sítě nabízí finanční a cestovní poradenství pro ty, co chtějí odejít k bojovníkům IS. Na síti lze nalézt všechny informace o hotelech, hraničních přechodech, kontaktních osobách, množství potřebné finanční hotovosti, o "službách" poskytovaných IS, vízové povinnosti atd. 

Jeden "bojovník" na síti radil zájemcům o vycestování do Sýrie, aby si vzali sebou dost peněz na tranzitní pobyt v Turecku, pokud by došlo ke "zdržení" v další cestě. Současně radil, aby si zájemci sebou nebrali víc než 3 tisíce liber, jinak by na letišti vzbudili podezření (pokud se to při kontrole stane, mají odpovědět, že plánují "extravagantní dovolenou").

Na otázku, kolik peněz budou potřebovat na zajištění svých životních nákladů v IS, odpověděl: "Ne více než několik liber, v IS budete pobírat mzdu, dostanete jídlo i místo na ubytování". A další jeho slova potvrzují: "Opravdu tu nebudete nic potřebovat, všechno co je třeba, si za mzdu koupíte tady". Na otázku, jestli si zájemci mají pořídit svojí zbraň, odpovídají: "Ne, zbraně dostanete od Dawlatul Islamiyyah (islámského státu)".

Pokud si chce budoucí "bojovník" přesto koupit zbraň, tak mu poradí, aby si vybral moderní útočnou pušku AKM Kalašnikova, která stojí v USA 1200 dolarů (760 liber), zatímco starší AK-47 stojí ještě víc. Oblečení je rovněž poskytováno islámským státem, ale "ctižádostiví džihádisté" si mohou koupit oděv na míru.

Podobné aktivity těchto jedinců na sociálních médiích poskytují perfektní přehled nejen o jejich motivech k vycestování na území IS, ale především o důležitých finančních transakcích. Jedná se právě o víza, letenky, ubytování, výběry hotovosti z bankomatů, a další indicie.

Česká BIS požaduje všechny citlivé informace z bank, spořitelen, od finanční správy i od telefonních operátorů, které mohou pomoci odhalit financování terorismu a organizovaný zločin, včetně korupce. Informace mohou být předávány do zahraničí spřáteleným tajným službám - v případech, kdy se například trestný čin (nebo jeho příprava) stal na jejich území, a nikoliv v ČR.

Tom Keatinge uvádí další faktory, které mohou pomoci bezpečnostním orgánům při odhalování příznivců IS: používání bankomatů na místech, kde je zjištěna přítomnost IS, prodlení při splátkách úvěrů, žádosti o úvěry, neobvyklé počty příchozích "malých" plateb (od příznivců nebo dárců), poskytnutí studentských půjček, ačkoliv žadatel přerušil studium nebo se nedostavuje na přednášky.

I když by bylo naivní domnívat se, že banky mají schopnost finanční "Minority Reportu", přesto množství dat, které mohou získat v boji proti podvodům a další finanční trestné činnosti, je podle Keatinga, obrovský. Banky se prozatím víceméně brání poskytovat tajným službám citlivé informace o svých klientech a jejich podezřelých aktivitách. Britská vláda se

Britská vláda nedávno oznámila svoje úsilí o posílení tohoto partnerství s finančním sektorem v oblasti praní špinavých peněz, ale přesto jsou stále velmi omezené možnosti využívat bankovní informace pro bezpečnostní účely.  

Podle průzkumu agentury RUSI "britští občané, kteří se připojili k teroristickým skupinám v Sýrii a Iráku, představují hrozbu pro Británii" a současně i OSN volá po "zvýšení sdílení informací za účelem identifikace zahraničních teroristických bojovníků". Bankovní sektor se podle Keatinga bude muset zapojit aktivněji v boji proti islámských radikálům, protože je zřejmé, že se jedná o mimořádné bezpečnostní riziko pro občany Velké Británie. 

Tagy článku