Pomohou české zbraně irácké armádě proti islámským radikálům?

Pomohou české zbraně irácké armádě proti islámským radikálům?
Autor: Wikipedia,23. červenec 2006,Arpingstone|Popisek: Aero L-159A ALCA
10 / 03 / 2015, 16:45

Vláda včera schválila prodej 15 letounů L-159 do Iráku. Předtím to byly tanky T-72.

Irácká republika tak získá celkem 15 letounů za celkovou částku 750 mil. Kč. Z tohoto počtu v 11 případech půjde o nepotřebné a dlouhodobě uložené stroje. Další čtyři letouny uvolní Armáda České republiky.

Letouny L-159 uvolněné AČR budou jejich výrobcem armádě postupně nahrazeny tak, aby do konce roku 2017 byl počet bitevníků L-159 ve výzbroji Vzdušných sil AČR doplněn na cílový stav 24.

Uvedení dlouhodobě uložených letounů do provozu, jejich prodej i zabezpečení výcviku iráckého leteckého a pozemního personálu zajistí společnost AERO Vodochody AEROSPACE. Na zakázce a souvisejících dodávkách se bude podílet více než 30 českých firem.

O výnos z prodeje letecké techniky bude v příštím roce navýšen rozpočet Ministerstva obrany. Ministerstvo současně nebude muset hradit dlouhodobé uložení nadbytečných letounů a ušetří tak několik desítek milionů korun.

Souběžným prodejem Irácké republice a americké společnosti Draken International, Inc., bude postupně prodáno všech 32 nepotřebných a dlouhodobě uložených letounů L-159. Jejich odprodejem stát získá přibližně 1 mld. Kč.

Video: zdroj YouTube, airservicemen

O úspěšném kontraktu české firmy Excalibur Group na dodávku tanků a obrněných vozidel do Iráku jsme psali v článku "Další české tanky do boje proti islámskému státu". Podle serveru Aktualne.cz dodá firma Excalibur Army irácké armádě stovku renovovaných tanků T-72 a obrněných vozidel BVP-1. 

Excalibur Army plánuje také prodej asi 350 bojových vozidel pěchoty BMP-1, která byla ve výzbroji švédských ozbrojených sil, do Iráku. Prodej těchto bojových vozidel pěchoty je však vázán na povolení německých orgánů (zdroj: militarybox.cz)

Letos 30. ledna jsme přinesli informaci, že česká firma dodá nigerijské armádě tanky pro boj s hnutím Boko Haram. Kromě tanků odletěly z ostravského letiště i transportéry a raketomety, celkem 16 vozidel. Celkem čtyří dodávky těžké vojenské techniky v ceně údajně kolem 200 milionů korun relizuje česká Excalibur Group

Zdroj YouTube, George Dominik

Psali jsme také:

České tanky budou bojovat proti radikálním islamistům

Nové vrtulníky pro armádu ČR

Modernizované BVP IFV Šakal na EUROSATORY 2014

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace