Pompeo jednal s Abem o společném postoji ke KLDR

Pompeo jednal s Abem o společném postoji ke KLDR
Popisek: Mike Pompeo
06 / 10 / 2018, 15:00

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo den před návštěvou Severní Koreje jednal v Tokiu s japonským premiérem Šinzóem Abem. Tématem schůzky byla především koordinace postojů obou spojenců k pokračujícímu jednání o jaderném odzbrojení KLDR, informovala dnes agentura AP.

Pompeo vyrazil na třídenní východoasijské turné v době, kdy prezident Donald Trump usiluje o uspořádání druhé vrcholné schůzky se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem po červnovém singapurském summitu. Zásadním cílem Trumpovy politiky je dosáhnout úplné denuklearizace nevyzpytatelné země, za níž nabízí bezpečnostní záruky a možnost rušení sankcí.

Šéf americké diplomacie dnes novinářům řekl, že si od Abea vyslechl japonský postoj k Trumpově snaze, neboť je podle něho důležité, "abychom měli plně koordinovaný a jednotný postoj" k úspěšné denuklearizaci Severní Koreje. Japonsko a Jižní Korea považují USA za důležitou záruku bezpečnosti před možnou severokorejskou hrozbou.

Pompeo rovněž uvedl, že v Pchjongjangu otevře téma únosů japonských občanů do KLDR. Tokio chce bližší informace o osmi svých občanech, k jejichž únosům se severokorejský režim přiznal již v roce 2002 a později bez podrobností sdělil, že jsou po smrti.

Americký ministr bude dnes jednat ještě se svým japonským protějškem Tarem Konem. V neděli pak vyrazí na Korejský poloostrov, kde by měl postupně jednat s vůdci obou států. Svou cestu ukončí v pondělí v Pekingu, kde se vedle severokorejského tématu očekává hlavně výbušné jednání o probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace