Pompeo si na úvod návštěvy Číny vyslechl ostrou kritiku

Pompeo si na úvod návštěvy Číny vyslechl ostrou kritiku
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Mike Pompeo
08 / 10 / 2018, 18:00

Čínský ministr zahraničí Wang I při dnešním setkání se svým americkým protějškem Mikem Pompeem v Pekingu odsoudil Spojené státy za stupňující se obchodní spory s Čínou, jejich vstřícnost vůči Tchaj-wanu a "bezdůvodnou kritiku čínské domácí i zahraniční politiky". Šéf americké diplomacie Pompeo podotkl, že Washington a Peking spolu v mnohém nesouhlasí, důležité však je, že si vzájemně naslouchají.

Spojené státy na konci září začaly uplatňovat desetiprocentní clo na dovoz čínského zboží v objemu 200 miliard dolarů (4,49 bilionu Kč) ročně a od ledna chtějí tento poplatek zvýšit na 25 procent. Čína v reakci zavedla své celní poplatky.

Vedle obchodních záležitostí jsou oba státy v současné době ve sporu ohledně čínské militarizace ostrovů v Jihočínském moři a kvůli prodeji amerických zbraní na Tchaj-wan. Peking považuje Tchaj-wan za svou provincii a zakazuje jakékoli oficiální kontakty mezi ostrovem a ostatními zeměmi. Washington a Tchaj-pej ale udržují čilé neoficiální styky a Spojené státy nadále dodávají Tchaj-wanu zbraně. Koncem září ministerstvo zahraničí USA schválilo Tchaj-wanu možný prodej náhradních dílů na stíhačky F-16 a další vojenské letouny v hodnotě 330 milionů dolarů (7,39 miliardy Kč).

"V poslední době americká strana neustále stupňovala obchodní spory s Čínou, kromě toho také podnikla řadu kroků týkajících se tchajwanské otázky, které porušují práva Číny, a vystoupila s bezdůvodnou kritikou čínské domácí a zahraniční politiky," řekl Wang dnes novinářům při společné tiskové konferenci s Pompeem.

"Považujeme to za přímý útok na naši vzájemnou důvěru," podotkl Wang s tím, že jednání Washingtonu "vrhlo stín na čínsko-americké vztahy". "Žádáme, aby americká strana přestala podnikat tyto chybné akce," dodal.

Pompeo přicestoval do Číny poté, co se o víkendu v KLDR setkal s tamním diktátorem Kim Čong-unem, s nímž hovořil o naplňování severokorejského slibu odstranění zbraní z Korejského poloostrova. Jedním z hlavních cílů Pompeovy návštěvy Pekingu je informovat Čínu o výsledcích jednání americké delegace v KLDR.

 

Zdroj: ČTK

 
 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace