Pompeo ujistil Tokio, že sankce vůči KLDR zůstanou do odzbrojení

Pompeo ujistil Tokio, že sankce vůči KLDR zůstanou do odzbrojení
Popisek: Mike Pompeo
08 / 07 / 2018, 07:30

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v Tokiu ujistil Japonsko, že sankce vůči Severní Koreji zůstanou v platnosti, dokud země nedokončí jaderné odzbrojení. Japonský premiér Šinzó Abe Pompea pochválil za vedení denuklearizačních rozhovorů s KLDR, informovala agentura AFP.

Sankce zůstanou v platnosti až do "úplné a zcela ověřitelné" denuklearizace, prohlásil Pompeo na tiskové konferenci před setkáním se svými protějšky z Japonska a Jižní Koreje.

Japonský premiér Abe dnes podle agentury Reuters pochválil způsob, jakým šéf americké diplomacie vede jednání se severokorejskými představiteli.

KLDR přitom v sobotu odsoudila údajné "gangsterské" požadavky, které vznáší Pompeo při vyjednávání o jaderném odzbrojení na Korejském poloostrově.

"Chtěl bych vzdát hold silné vůdčí roli, kterou jste prokázal ve vyjednávání se Severní Koreou," řekl Abe při setkání s Pompeem ve své tokijské rezidenci. "To opravdu ukazuje pevnost svazku mezi Japonskem a USA," řekl Abe.

Šéf diplomacie USA v sobotu poslední vyjednávání s KLDR označil za velmi pozitivní. Podle něj se podařilo na jednáních v Pchjongjangu dosáhnout pokroku o časovém rozvrhu, v němž se bude komunistická Severní Korea zbavovat jaderných zbraní.

Poslední páteční a sobotní jednání za účasti Pompea v KLDR navázalo na dohodu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem na červnovém summitu v Singapuru. Severní Korea se zavázala spolupracovat se Spojenými státy na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.