Pompeo v Jeruzalémě podpořil Izrael a kritizoval Írán

Pompeo v Jeruzalémě podpořil Izrael a kritizoval Írán
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Mike Pompeo
30 / 04 / 2018, 07:00

Spojené státy odstoupí od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, pokud se ji nepodaří změnit. Řekl to včera šéf americké diplomacie Mike Pompeo v Jeruzalémě po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Pompeo rovněž uvedl, že USA jsou znepokojeny eskalací íránských hrozeb vůči Izraeli. Informoval o tom deník The Times of Israel.

"Prezident (Donald) Trump to řekl jasně: Ta dohoda je velmi špatná. Administrativa se ji snaží změnit a pokud se to nepovede, tak se z ní Trump stáhne," řekl dnes Pompeo v Jeruzalémě na společné tiskové konferenci s Netanjahuem. Trump by se měl v této věci rozhodnout do poloviny května.

Íránští představitelé, včetně prezidenta Hasana Rúháního už dříve pohrozily USA "vážnými důsledky", pokud od dohody odstoupí. Šéf íránské bezpečnostní rady Alí Šamchání tento týden prohlásil, že by Írán mohl odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).

Od záměru vypovědět smlouvu světových mocností s Íránem, v níž se Teherán zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí, zrazují Trumpa i další signatáři této smlouvy, jimiž jsou kromě USA a Íránu Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. USA dohodu uzavřely za předchozího prezidenta Baracka Obamy.

Pompeo dnes v Jeruzalémě také vyjádřil podporu Izraeli v jeho "boji" proti Íránu. "Jsme znepokojeni nebezpečnou eskalací íránských hrozeb vůči Izraeli a regionu a íránskou ambicí ovládnout Blízký východ," řekl Pompeo. Dodal, že "USA stojí v tomto boji po boku Izraele".

Netanjahu dnes před novináři označil Írán za "nejhorší hrozbu světu", tato země podle něj představuje "sňatek militantního islámu s jadernými zbraněmi".

Podle loňské zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) mělo začátkem roku 2017 jaderné zbraně devět zemí světa: USA, Rusko, Francie, Británie, Čína, Indie, Pákistán, Izrael a KLDR. Izrael ale vlastnictví jaderných zbraní nikdy oficiálně nepřiznal.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace