Pořiďte si na vchodové dveře opravdu kvalitní zámek. Zlodějům odolá, nebo je rovnou odradí

Pořiďte si na vchodové dveře opravdu kvalitní zámek. Zlodějům odolá, nebo je rovnou odradí
05 / 04 / 2019, 12:00

Policejní statistiky uvádějí za rok 2018 více než 6 000 případů vloupání do bytů, rodinných domů nebo víkendových chat, s celkovou škodou bezmála 330 milionů korun. Mezi osvědčené prostředky ochrany proti bytovým zlodějům patří psi, kamerové systémy nebo bezpečnostní systém, ideálně napojený přímo na bezpečnostní agenturu. Nemusíte si ale hned pořizovat psa (který stejně odjede na dovolenou s vámi), nebo investovat desetitisíce do složitých bezpečnostních systémů. Začít můžete u zdánlivé maličkosti – výběru kvalitního bezpečnostního zámku. Jak na to, poradil Pavel Michálek, bezpečnostní expert tradiční české značky FAB:

4 stupně bezpečnosti

Úroveň bezpečnosti zámků se řídí podle tzv. bezpečnostních tříd. Třída 1 neposkytuje prakticky žádnou ochranu, takový zámek během okamžiku snadno překoná i zloděj začátečník. O mnoho lepší nejsou ani zámky třídy 2, které vydrží odolávat pouhé 3 minuty. Třída 3 je už výrazně odolnější – minimálním limitem pro překonání zámku v této třídě je pět minut. Za tu dobu už zloděj nejen vzbudí pozornost, ale může také dorazit policie. Zásadní překážku pak představují zámky třídy 4, které zvládnou odolávat pokusu o překonání po dobu nejméně 10 minut. S takovým zámkem se pravděpodobně nebude chtít potýkat téměř žádný bytař. Uvedené časy pro zařazení do bezpečnostních tříd totiž počítají s použitím speciálního nářadí v rukou velmi zkušeného zločince.

Velkou výhodou přitom je, že i vložky s vysokým stupněm bezpečnosti lze snadno namontovat do jakýchkoli dveří jako náhradu za běžnou cylindrickou vložku. Cena kvalitního zámku nemusí být vysoká a investice se rychle vrátí, nejen ve větším pocitu bezpečí vašeho domova. K úrovni zabezpečení vaší nemovitosti totiž přihlížejí i pojišťovny – jak při výpočtu pojistného, tak při náhradě případných škod.

Než koupíte zámek

Výběr vhodného zámku samozřejmě záleží i na typu dveří. Nové dveře s bezpečnostním kováním si jistě žádají opatřit zámkem s nejvyšší bezpečnostní třídou. Naopak, prosklené dveře by musely být vybaveny i ochrannou nerozbitnou folií, aby měl kvalitní zámek smysl.

Současným trendem jsou zámky s klíči, kombinujícími klasické zuby a drážky s různě velkými a hlubokými důlky. Jak ale říká Petr Kučera, bezpečnostní expert značky FAB: „Klíče s důlky nejsou automaticky bezpečnější než klasické klíče se zuby. Vložky obou typů ve stejné bezpečností třídě poskytují zcela shodnou ochranu. Rozdíl je jen v konstrukčním řešení a umístění stavítek ve vložce.“

Spíše než řešit design zámku a klíče je tedy důležité dodržet další předpoklady spolehlivé ochrany, včetně způsobu manipulace s klíči. Naprosto zásadní je zabránit možnosti neoprávněného zkopírování klíče. Spolehlivé řešení nabízejí zámky bezpečnostních tříd 3 a 4, jejichž klíče prakticky nelze zkopírovat bez předložení bezpečnostní karty, dodávané společně se zámkem. Takové klíče mohou oprávněnému majiteli zámku vyrobit jen licencovaní a certifikovaní zámečníci, kteří mají jako jediní přístup k (přísně sledované) distribuci originálních polotovarů klíčů FAB.

Moderní funkce zámků

Investice do kvalitního zámku se vyplatí i v případě, že ztratíte klíč, nebo si jej zabouchnete z druhé strany dveří. Značka FAB například vyrábí bezpečnostní vložky s prostupem pro případ zabouchnutí klíče nebo možností přenastavení na jiný klíč v případě ztráty klíče původního.

Tagy článku

-->