Porušování protiruských sankcí poškozuje celou EU!

Porušování protiruských sankcí poškozuje celou EU!
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
13 / 05 / 2022, 16:00

Prakticky celá Evropa se nyní předhání v podpoře Ukrajiny a odsouzení agrese Ruska. Dosavadní sankce uvalené evropskými zeměmi na Rusko měly nepochybně tvrdý dopad na rubl.

Dala se proto samozřejmě očekávat odvetná opatření ze strany Kremlu, což se také stalo. Co vzbudilo opravdové zklamání, byla reakce některých členských zemí.

Aby Rusko odvrátilo debakl své měny na trzích, musí podle Putinova dekretu z 31. března státy označené Ruskem jako nepřátelské, což jsou všechny členské země EU, za odběr plynu platit v ruské měně. Platba má probíhat tak, že státy či firmy platící za plyn si otevřou účet u Gazprombank, kam se vloží částka v eurech nebo dolarech a peníze se následně převedou na rubly.

Většina evropských zemí ústupky Rusku zprvu odmítala a hovořila o nutnosti postupovat jednotně. Německá vláda dokonce označila takové jednání za vydírání. Přesto se ale jednota kolem sankcí začala pomalu drolit.

Rusko v reakci na neochotu platit v rublech pozastavilo dodávky plynu do Polska i Bulharska a následně už v některých státech vyjádřili distributoři plynu ochotu platit Gazprombank za plyn v rublech.

A jak se ukázalo, některým státům bohužel nedělá problém platit Rusku za plyn v rublech tak, jak nově žádá Kreml. Objevily se už zprávy o tom, že na nové ruské podmínky plánovali přistoupit distributoři plynu z Německa, Rakouska nebo ze Slovenska.

Varování od Komise

Maďarská vláda otevřeně přiznala, že se novému způsobu plateb přizpůsobila. Přistoupení na ruské podmínky je přitom porušením protiruských sankcí.

Evropská komise totiž jasně varovala společnosti, aby neotvíraly účty v rublech, protože by to znamenalo porušení sankcí uvalených na Rusko za invazi na Ukrajinu. Pokyny říkají, že možné je platit v eurech, taková platba by byla podle stávajících smluv považována za konečnou, přičemž Rusko je pak může později převést na rubly.

Pochybný ruský kompromis

Koncem dubna přišlo Rusko s pokusem o jakýsi kompromis. Pokud složí „nepřátelé“ Ruska svá eura na devizový účet Gazprombanky, země EU budou dále zásobované ruským plynem i v případě, že Gazprombanka nepřevede získané devizy na rubly. Znemožnění převodu ale nesmí být z důvodu dalších sankcí uvalených na Rusko.

Zdá se tedy, že platba za plyn v rublech nemusí být bezpodmínečně nutná. Věc má ovšem ne jeden, ale více háčků. Do převodu v rubly může být zaangažována ruská centrální banka, která mj. stanovuje oficiální směnný kurs.

A ruská centrální banka je ze strany EU sankcionována. Aktéři z EU nemají dovoleno angažovat se v obchodech, do kterých jsou zapojené i sankcionované strany. A hlavně, nic se nemění na povinnosti odběratelů plynu z EU mít otevřený účet u Gazprombanky v rublech. Už samotné otevření rublového účtu je podle Evropské komise obcházením sankcí.

Přijatelnost nového „kompromisního“ ruského řešení v rámci aktuálních sankcí tak budí oprávněné pochybnosti. V případě jakéhokoli porušení se protiruské sankce stávají naprosto bezzubými a porušování sankcí poškozuje celou EU. Proč?

Pro Rusko je to vzkaz, že mu v konečném důsledku může projít téměř cokoliv, pro svět zase ukázka naprosté neschopnosti zajistit dodržování vlastních pravidel, které si EU sama vytyčila. Evropa se potom nemůže divit, že ji ve světě nebudou brát vůbec vážně.

 

Autor: Tomáš Zdechovský (europoslanec za KDU-ČSL)

Tagy článku