Porušují německé úřady mezinárodní dohody o vracení migrantů?

Porušují německé úřady mezinárodní dohody o vracení migrantů?
05 / 04 / 2016, 07:00

Syrské křesťany, kteří z ČR uprchli do Německa a měli být vráceni zpět, si Německo ponechalo na svém území.

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) bude chtít po německých kolezích vysvětlení, proč 25 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří odešli z ČR, ponechali na svém území. České televizi včera také řekl, že si nechá vypracovat právní analýzu situace a dnes ji pošle německému ministrovi vnitra. Podle Chovance německá strana měla uprchlíky vrátit do Česka, kde původně požádali o azyl. Rozhodnutí Německa ve věci pokládá za precedentní.

"Jsem velmi zvědav, jestli případ těchto pětadvaceti lidí nebude v budoucnu využíván mnoha dalšími migranty při soudních sporech s Německem," prohlásil ministr.

Skupina křesťanských uprchlíků z Iráku byla ubytovaná v Okrouhlíku na Jihlavsku, odkud v sobotu odjela do Německa. Podle původní dohody s německou policií se měli Iráčané vrátit do Česka dnes ráno, nakonec německá strana svou žádost o předání cizinců do ČR stáhla s odůvodněním, že všichni požádali v Německu o azyl.

FTV Prima v reportáži nelhala. Jaká jsou kritéria výběru křesťanských uprchlíků?

"Tomu kroku Německa nerozumíme. V současné době chystáme s nimi nějakou dohodu nebo domluvu," řekl Chovanec. Po svých německých partnerech bude chtít detailně vysvětlit, proč cizince do ČR nakonec nevrátili. Současně se s nimi chce domluvit, co dál. "Řešením nemusí být návrat uprchlíků, ale jasně si vydefinovat právní pozici," uvedl ministr.

Navrácení cizinců do ČR odůvodnil ministr i tím, že do Česka přišli v rámci schválených povinných kvót pro rozdělování uprchlíků mezi země EU. Případ tak podle něj ukazuje, že systém kvót nemůže fungovat. "My jsme dlouhodobě říkali, že nejsme schopni lidi, kteří budou proti své vůli v rámci kvót zařazeni na území jiného státu, než chtěli, je tam udržet," řekl ministr.

Přesídlení iráckých křesťanů do Česka organizuje Nadační fond Generace 21, dosud přijelo 89 běženců. Celkem má fond přesídlit 153 lidí, z nichž 130 je vnitřně vysídlených uprchlíků z iráckého Kurdistánu a 23 iráckých uprchlíků z Libanonu. Iráčtí uprchlíci v Libanonu mají statut mandatorního uprchlíka OSN a podle dřívějších informací ministerstva vnitra se počítají mezi 400 uprchlíků, které se Česko zavázalo v rámci řešení migrační krize přesídlit. Zbývajících 130 lidí se do kvót nepočítá.

Kolem iniciativy s přijetím křesťanských uprchlíků do ČR se objevují otázky a nejasnosti

Když pětadvacetičlenná skupina opustila bydlení na Jihlavsku, ministr vnitra projekt na přesídlení dočasně pozastavil. Budoucnost projektu má řešit ve čtvrtek vláda, která dostane na stůl podle Chovance dvě varianty, a to pokračování nebo pozastavení programu. Chovanec řekl, že on sám jí chce navrhnout jeho pozastavení nebo zrušení. Důvody, kterých je prý řada, uvede svým kolegům.

Bývalý muslim a znalec koránu o islámu, uprchlících i genocidě křesťanů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace