Posílá Rusko do Sýrie 150.000 vojáků? Jde o boj proti IS nebo o ropná pole u Rakky?

Posílá Rusko do Sýrie 150.000 vojáků? Jde o boj proti IS nebo o ropná pole u Rakky?
Popisek: Ilustrační foto
04 / 10 / 2015, 17:00

Spekulace o ruské přítomnosti v Sýrii, i o rozdílných názorech na ruské letecké útoky proti IS.

Britský server express.co.uk dnes zveřejnil článek, ve kterém spekuluje o údajném plánu ruského prezidenta Putina vyslat do Sýrie 150 tisíc vojáků ve válce proti IS. Rusko chce údajně vyslat na území ovládané islámistickými bojovníky vojenskou misi, která prý bude mít za úkol převzít kontrolu nad městem Rakka, které hlídá přes pět tisíc bojovníků IS a považují jej za "hlavní město" islámského státu. 

Podle deníku jde Rusku nejen o totální zničení IS, aby ukázalo světu svoji sílu, ale navíc aby ještě získalo kontrolu nad zdroji ropy a zemního plynu kolem Palmyry. V boji o Rakku jde o závod s časem, ruská armáda potřebuje celou oblast rychle vyčistit od IS a tím by se i podstatně narušilo financování islámského státu, který z prodeje ropy financuje svoje bojové aktivity.

Členové NATO se údajně podílí na pašování ropy patřící IS

Deník připomíná, že tato informace přichází ani ne den poté, co ruské stíhačky zlikvidovaly devět základen IS za pouhých 24 hodin a k ničení bunkrů používá speciální letecké bomby BETAB-500. (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Během uplynulých čtyřiadvaceti hodin vzlétla letadla SU-34, Su-24m a Su-25 celkem dvacetkrát. Údery byly zasazeny deseti objektům banditských útvarů IS v Sýrii, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Ruské letectvo mimo jiné zaútočilo v okolí města Et-Tabka v provincii Rakka v Sýrii na centrum výcviku bojovníků skupiny IS, infrastruktura byla zničena.


YouTube, Ruské ministerstvo obrany

Ruská vojenská operace v Sýrii je stále kritizována západními zeměmi včetně USA. Turecko, které je členem mezinárodní koalice, která útočí na IS na severu Sýrie už nějakou dobu, požádalo Rusko, aby skoncovalo s útoky na syrskou opozici.

Přečtěte si krátký článek "Očekávaná pokrytectví" na blogu iDnes.cz

V pátek vydalo Turecko společné prohlášení s USA, Británií, Francií, Německem a státy Perského zálivu a uvedlo v něm, že vstup Ruska do bojů povede k dalšímu stupňování konfliktu v Sýrii a podnítí extremisty: „Vyjadřujeme hluboké znepokojení nad ruským vojenským posilováním v Sýrii, zejména kvůli útokům v Hamá, Homsu a Idlibu, které připravily o život civilisty a nemířily na IS." (Zdroj:zpravy.idnes.cz).

Samotné Turecko od léta opakovaně od letecky útočí na pozice bojovníků Strany kurdských pracujících (PKK) v Turecku i v severní Sýrii (pod hlavičkou boje proti IS). Už na počátku září Turecko oznámilo, že příslušníci jeho speciálních jednotek provedli pozemní operaci proti bojovníkům PKK na území severního Iráku. (Zdroj: lidovky.cz)

Britský premiér David Cameron označil rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina podniknout v Sýrii vojenské kroky na podporu prezidenta Asada za "strašnou chybu". Podle něj může zapojení Ruska region ještě více destabilizovat. "Podporují řezníka Asada, což je strašnou chybou ... Celý region to ještě více destabilizuje,“ uvedl pro BBC. (Zdroj: lidovky.cz)

Západ varuje Rusko před útoky na civilní cíle v Sýrii. Mezitím NATO omylem vybombardovalo afgánskou nemocnici

Naopak Egypt vydal prostřednictvím ministra zahraničí Sameha Shoukryho oficiální stanovisko, ve kterém uvádí: "Vzdušná operace ruských vzdušných a kosmických vojsk se zasazováním úderů objektům skupiny Islámský stát v Sýrii přispívá k vymýcení terorismu v této zemi." A egyptský diplomat v interview pro saúdský televizní kanál Al-Arabia uvedl: „To, že se do tohoto boje zapojilo Rusko s jeho potenciálem a možnostmi, podle našeho názoru ovlivní omezování terorismu v Sýrii a bude mít za následek jeho vymýcení." (Zdroj: cz.sputniknews.com)

K situaci v zemi vystoupil i syrský prezident Bašár Asad a řekl, že se podle něj terorismus rozšířil a Západ nařknul, z toho, že se proti Sýrii spikl. Západní politici mají podle prezidenta Asada pocit selhání a jejich spiknutí proti Sýrii se jim nezdařilo. Informovala o tom agentura Reuters. Asad zároveň na svém twitterovém účtu označil za kontraproduktivní nálety, jež mezinárodní koalice v Sýrii vede proti radikálům z Islámského státu (IS). 

Spojené arabské emiráty nasadily F-16 a bombardují ropné rafinérie islámského státu

Psali jsme také:

Islámský stát – nejbohatší teroristická skupina na světě. Likvidace západní civilizace?

Izrael odebírá naftu od Kurdů. Ti z peněz financují boj proti IS

 

Tagy článku