Posílení právní jistoty obětí při obraně před útočníky. Nekončící příběh.

Posílení  právní jistoty obětí při obraně před útočníky. Nekončící příběh.
Autor fotografie: wikipedie|Popisek: Ilustrační foto
01 / 10 / 2014, 06:15

Souboj o posílení práva na sebeobranu oběti při násilném vniknutí do příbytku probíhá v dolní komoře parlamentu. Odpověď na petici.

Že má silnou podporu veřejnosti dokazuje i petiční akce, při které novelu zákona o nutné obraně podpořilo svými podpisy přes sedm tisíc občanů ČR.

Zákon, který je podporován velkou částí české veřejnosti, je ale zřejmě horkým bramborem v rukou poslanců, kteří nechtějí, aby se ukázalo, kdo pro něj bude hlasovat a kdo ho potopí. Proto hlasování o něm neustále odkládají.

Princip novely zákona o nutné obraně je jednoduchý. Chce poskytnout jistotu obětem, kterým agresor vnikl násilím do bytu nebo domu, že se mohu bránit jakýmikoliv prostředky a nebudou za to trestně stíháni nebo dokonce odsouzeni do vězení. Cílem novely zákona je tedy posílit práva obětí před právy agresorů, vyslat jasný signál zločincům ochotným útočit na bezbranné oběti, že jejich počínání nemusí být tak zcela bez rizika.

Pro posílení práva obětí proti agresorům přitom stačí jeden jediný krátký odstavec definující nutnou obranu při násilném vniknutí do příbytku. O tom jsme již psali v článku Podaří se posílit právo na sebeobranu obětí před útočníky, kteří násilně vniknou do jejich příbytku?

Změny zákona

Peticí na podporu této novely zákona doručenou do parlamentu ČR se zabýval petiční výbor. S jakým výsledkem? Reakci na jednu z největších petičních akcí poslední doby přetiskujeme v plném znění. 

Odpověď na petici

Psali jsme také:

Bude mít občan právní jistotu při obraně před útočníky?

Podaří se posílit právo na sebeobranu obětí před útočníky, kteří násilně vniknou do jejich příbytku?

Nutná obrana při napadení z pohledu orgánů činných v trestním řízení

Má v České republice občan právo účinně se bránit útočníkovi? A je to právo stejné ve všech krajích republiky?

Trest smrti, ano či ne?

Křižácké tažení za zákaz držení zbraní obyvatel EU

Tagy článku