Poslanci budou zítra řešit osud zákona o SBS. „Hladký“ proces narušily stohy připomínek

Poslanci budou zítra řešit osud zákona o SBS. „Hladký“ proces narušily stohy připomínek
13 / 06 / 2018, 16:15

Čtvrteční expertní kulatý stůl na půdě Poslanecké sněmovny bude řešit připomínky k zákonu o bezpečnostní činnosti (SBS), jejichž vypořádání mělo jako garant za úkol ministerstvo vnitra. Kvůli nečekaně velkému počtu mnohdy i zásadních připomínek musel příslušný odbor MVČR posunout i závěrečný termín vyhotovení.

„ Sám jsem velmi zvědav, s čím zítra dorazí zástupce ministerstva vnitra David Chovanec. Přiznám se, že jsem takové množství připomínek z nejrůznějších, ovšem kompetentních míst, nečekal,“ uvedl pro SM pořadatel expertního semináře Robert Králíček (ANO) Už při prvním kulatém stolu začátkem května poslanci projevili nebývalý zájem o tuto problematiku a dorazilo jich hned osm, ze všech možných stran.

Zákon o bezpečnostní činnosti si klade za cíl regulovat a zpřísňovat poskytování komerčních bezpečnostních služeb v ČR. Již od 90. let jsou známy pokusy tento trh, ve kterém působí až 30 tisíc pracovníků, zregulovat legislativními nástroji. V současnosti je návrh zákona o bezpečnostní činnosti na konci mezirezortního připomínkového řízení.

psali jsme: EXKLUZIVNĚ: Zkrat ostrahy Masarykova nádraží? Ozdobil uniformu přeškrtnutou mešitou a šel do služby. Naposled

Kupříkladu Ministerstvo průmyslu a obchodu ve svých připomínkách nespatřuje potřebu trh komerční bezpečnosti regulovat a upozorňuje rovněž na nekompatibilitu s právem EU a pravidly volného trhu. Řada kompetentních institucí si stěžovala na neukotvení měkkých teroristických cílů, opomíjenou robotizaci v tomto sektoru a na absenci kategorizace strážných.

    více zde: Experti u kulatého stolu: Zákon o SBS ano, ale ne tuto nastavovanou kaši

 

Působení bezpečnostních agentur je zákonně upraveno ve Spolkové republice Německo nebo třeba ve velké Británii. Tady na počátku století začala působit nevládní veřejná instituce Úřad pro bezpečnostní průmysl, která se zasadila o zkvalitnění a zvýšení úrovně pravidel pro poskytování SBS. 

 

Autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace