Poslanci dnes možná diskusi o migraci odloží

Poslanci dnes možná diskusi o migraci odloží
Popisek: Poslanci Úsvitu ve sněmovně předložili balíček protiteroristických návrhů změn legislativy po vzoru sousedního Slovenska, ale vládní kabinet ho nepodpořil
26 / 01 / 2016, 08:00

Poslanci mají dnes odpoledne pokračovat v debatě o migrační krizi, kterou nedokončili minulý čtvrtek. Diskusi ale možná odloží kvůli nepřítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky i ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD), uvedla Česká televize.

Opozice poukazuje na to, že vláda má podle usnesení sněmovny z loňského února pravidelně informovat dolní komoru o situaci a opatřeních souvisejících s migrační krizí. Problematice migrace se poslanecká sněmovna věnuje po několika měsících na žádost opozice. Na program schůze ji nechal zařadit Marek Černoch, předseda nejmenšího poslaneckého klubu Úsvit-Národní Koalice. Jeho návrh podpořili i někteří poslanci za KDU-ČSL nebo třeba poslankyně Jana Lorencová z ANO.

Loni na podzim poslanci odmítli myšlenky na zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie. Podpořili také opatření, jež povedou k lepší ochraně vnější hranice unie, navracení lidí bez práva na udělení azylu nebo zásahům proti pašerákům lidí.

Opozice kritizuje liknavost vlády jak kvůli uprchlické krizi, tak kvůli terorismu. Poslanci Úsvitu ve sněmovně předložili balíček protiteroristických návrhů změn legislativy po vzoru sousedního Slovenska, ale vládní kabinet ho nepodpořil. Včera vláda přijala čtyřstupňový systém výstrahy před terorismem, s dalšími opatřeními zatím nespěchá.

Poslanci by dnes měli v úvodním kole projednat vládní předlohu, která zvýší o desetinu příspěvky na péči postiženým lidem. Příspěvky na péči by měly vzrůst podle vládní novely od srpna, jejich výše závisí na stupni závislosti postižených lidí na pomoci. Jednalo by se o první valorizaci od jejich zavedení před devíti lety.

Před sněmovní budovou se zhruba hodinu po poledni sejdou zástupci odborů pracovníků v obchodu na podporu uzavírání supermarketů a hypermarketů o vybraných svátcích, jak navrhl Senát. Předloha je ve sněmovně před druhým čtením a není jisté, zda se k ní poslanci dnes dostanou.


Zdroj: ČTK

Tagy článku