Poslanci odmítli bezvízový styk s Tureckem a doporučili vyloučení Řecka ze Schengenu

Poslanci odmítli bezvízový styk s Tureckem a doporučili vyloučení Řecka ze Schengenu
Autor fotografie: Jan Polák/This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license|Popisek: Budova Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve Sněmovní ulici v Praze.
23 / 03 / 2016, 07:15

Sněmovna odmítla zavedení bezvízového styku s Tureckem, jak vyplývá z dohody mezi EU a touto zemí ohledně migrace.

Evropské státy, které nejsou schopny chránit vnější hranici schengenského prostoru, by měly Schengen opustit, neboť ohrožují bezpečnost obyvatel všech zemí Evropské unie, uvedla dolní komora po včerejší debatě o migrační krizi.

Sněmovna podle usnesení také považuje ochranu vnějších hranic schengenského prostoru za prvořadý úkol vlád jednotlivých členských zemí EU. Neprošel však jeden z návrhů ODS, aby Sněmovna odmítla postoj premiérů členských států, kterým se podle ní fakticky přenáší odpovědnost za ochranu vnějších hranic schengenského prostoru na Turecko.

Miroslava Němcová (ODS) uvedla: „Za podstatné považuji zejména: odmítnutí dohody členských zemí EU o zrušení vízového režimu pro turecké občany. Zásadní je i důraz na prvořadý úkol vlád jednotlivých členských zemí EU pokud jde o ochranu vnějších hranic. Také mě těší, že Poslanecká sněmovna podpořila náš názor, že ty státy EU, které nejsou schopny plnit své závazky a chránit vnější hranice schengenského prostoru, by měly tento prostor opustit, neboť ohrožují bezpečnost všech občanů zemí Evropské unie."

Sněmovna podobně jako na podzim taky důrazně odmítla zavedení stálého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie. V konečném usnesení se píše taky o nutnosti zajištění ochrany vnější hranice unie a humanitární pomoci pro pomoc uprchlíkům mimo území EU. Sněmovna uložila vládě, aby se připravila na možné přesměrování toku migrantů s dopadem na Česko.

Tyto schválené návrhy připravily vládní kluby ČSSD, ANO a lidovců a opoziční TOP 09. Jejich další část dolní komora ale zamítla. Měla podle nich například přivítat "pokroky při jednání s Tureckem, zejména dohodu o návratové politice" nebo podpořit peněžitou náhradu pro Turecko.

Opoziční Úsvit neprosadil, aby Sněmovna odmítla dohodu s Tureckem jako celek kvůli tomu, že je bezpečnostním rizikem pro Česko. Poslanci zamítli také návrh tohoto klubu, podle kterého měla dolní komora vyslovit nesouhlas s oživením procesu vstupu Turecka do unie, se systémem výměny imigrantů mezi EU a Tureckem a s vyplácením peněz Turecku z českého rozpočtu. Úsvit neprosadil ani požadavky, aby vláda ihned zastavila přijímání nelegálních imigrantů podle kvót, aby o kvótách vypsala všelidové hlasování a aby zavedla nejpozději od července ochranu státní hranice. Se svými návrhy neuspěl ani Tomio Okamura (SPD), podle kterého by vláda neměla dovolit vytváření uprchlických ghett v Česku, naopak by měla vytvořit plán na repatriace všech migrantů.

Poslanci se věnovali debatě o migraci zhruba tři hodiny. Řada řečníků při ní poukazovala na teroristické útoky v Bruselu, které si podle dosavadních informací vyžádaly asi tři desítky mrtvých a desítky zraněných. Poslanci za oběti drželi v úvodu schůze minutu ticha. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) poslancům řekl, že neexistují žádné informace o reálném nebezpečí pro české občany na území ČR.

Zdroj: ČTK

Tagy článku