Poslanci Růžičkovi bylo přiznáno odškodnění za nezákonné trestní řízení v kauze Postoloprty

Poslanci Růžičkovi bylo přiznáno odškodnění za nezákonné trestní řízení v kauze Postoloprty
Autor fotografie: Facebook Pavla Růžičky|Popisek: Pavel Růžička
25 / 03 / 2020, 19:00

Poslanec Pavel Růžička (ANO) bude finančně odškodněn v kauze Postoloprty. To mu ministerstvo spravedlnosti přiznalo za nezákonné trestní řízení v této věci. Výše odškodnění činí 100 tisíc korun a ministerstvo se také poslanci omluvilo.

Ministerstvo spravedlnosti finančně odškodní poslance Pavla Růžičku za nezákonné trestní řízení v kauze Postoloprty. Poslanec tak od ministerstva dostane 100 tisíc korun za nemajetkovou újmu a rezort se mu vedle finančního odškodnění i omluvil. Dopis o vyrozumění v tomto smyslu dostal poslanec 23. března. Růžička přitom požadoval daleko vyšší částku - 2,5 milionu korun, přičemž mu byl přiznán pouze zlomek.

S touto výší zákonodárce nesouhlasí a bude trvat dále na svém požadavku původní částky. Podle serveru Česká justice pak Růžička bude podávat žalobu. Stejně tak s částkou ve výši 80 tisíc korun nesouhlasí ani další dříve obžalovaní bývalí zastupitelé Postoloprt. Tu jim již dříve ministerstvo spravedlnosti rovněž přiznalo.

O co šlo v případu Postoloprty? Obžaloba vinila Růžičku a další postoloprtské zastupitele, kteří měli svým jednáním při prodeji obecního majetku připravit pětitisícové město o půl milionu korun. Skupina se měla dopustit porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Byl vypracován znalecký posudek, který byl obžalovanými napaden za zo, že je nesprávně vyhotovený a chybný. Revizní posudek dal potom obžalovaným za pravdu a na tomto základě pak soud minulý rok zprostil skupinu obžaloby.

Poslanec a člen Výboru pro obranu Růžička se dlouhodobě angažuje za transparentnost v armádních zakázkách. V poslední době podrobil kritice ministerstvo obrany za zásadní informace, které ministerstvo obrany nesdělilo Výboru pro obranu v ostře sledované zakázce na nákup pasivních radiolokátorů Věra-NG. Ministr obrany Lubomír Metnar nakonec Růžičkovy výtky, jakož i ostatních poslanců uznal, a kontroverzní nákup stál místo náměstka pro akvizice a vyzbrojování Filipa Říhu.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.