Poslanci schválili ústavní zakotvení na právo bránit sebe i jiné se zbraní v ruce

Poslanci schválili ústavní zakotvení na právo bránit sebe i jiné se zbraní v ruce
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Střelec
18 / 06 / 2021, 16:30

Poslanci posvětili ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné osoby se zbraní v ruce.

Poslanecká sněmovna beze změny posvětila senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, které reaguje na kontroverzní evropskou směrnici o regulaci zbraní. Pro hlasovalo 141 ze 159 přítomných zákonodárců. Novelu podpořilo ANO, ODS a SPD, jejichž zástupci odmítli hlasy, podle nichž dojde schválením novely k nekontrolovatelnému nárůstu počtu držitelů zbraní.

Právě před rokem Senát schválil návrh ústavního zákona, kterým se mění Listina základních práv a svobod, která spočívá v zakotvení práva občana bránit svůj i jiný život se zbraní v ruce. Do Listiny základních práv a svobod tak bude vtělena nově tato věta: „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. V legislativním kolečku tak musí ještě stejné znění schválit rovněž Senát.

Poslankyně Jana Černochová na svém facebookovém profilu uvedla, že ,,Poslanecká sněmovna zřetelně a nahlas deklarovala, že chránit život svůj a svých blízkých se zbraní v ruce, za splnění všech zákonných podmínek, je v naší zemi právem základním."

Zmíněná novela je reakcí na petici, kterou organizuje lidskoprávní spolek LIGA LIBE, a jež vzešla z řad majitelů zbraní, myslivců a dalších, kteří považovali evropskou směrnici o regulaci zbraní za snahu o odzbrojení a citelné omezení držení legálně nabytých zbraní. K petici se přidali i mnozí vrcholní politikové jako například předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček či premiér Andrej Babiš. Petici podepsalo již více než 100 000 lidí.

Právě jí se během minulého roku zabýval několikrát Senát, který potvrdil její důvodnost a konstatoval, že ,,celá řada bodů Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) o kontrole nabývání a držení zbraní zjevně nesleduje a nemůže naplnit účel boje proti terorismu".

Tagy článku