Poslanci se zastali šéfa Vojenského zpravodajství

Poslanci se zastali šéfa Vojenského zpravodajství
20 / 08 / 2015, 10:30

Na včerejším jednání stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství poslanci podpořili jeho ředitele Jana Berouna. Toho si vzala na mušku MF DNES, když pustila informaci, že jeden ze zadržené pětice Čechů v Libanonu plnil úkoly uložené tajnými službami.

Bývalý policista, rozvědčík a pinkerton Jan Beroun byl jmenován do čela Vojenského zpravodajství teprve před necelým rokem a už čelí mediálně rozdmýchávané aféře. MF DNES přišla s informací, že mezi pohřešovanými pěti muži, kteří byli nedávno uneseni v Libanonu,  je i příslušník zpravodajství Martin Psík, který byl podle deníku na zpravodajské misi. Kvůli tomu je prý ohrožena pozice Berouna. Jako další důvod uvedla MF DNES také napjaté vztahy mezi vojenskou a civilní rozvědkou.

Právě kvůli únikům informací do médií se včera sešla poslanecká komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. Poslanci vyjádřili znepokojení nad úniky informací a zároveň se postavili na stranu vedení zpravodajství. Právě Jan Beroun je totiž mnohými vnímán jako stabilizační prvek v tomto rezortu.

Vojenské zpravodajství totiž nedávno čelilo skandálu kvůli zneužití svých služeb v kauze Nagyová. Ambiciózní Jana Nagyová, dnes již Nečasová, nechávala zpravodajce sledovat svou rivalku v lásce, manželku tehdejšího premiéra. Šuškalo se, že se nejedná zdaleka o jediný případ, kdy došlo ke zneužívání tajných služeb. Zákonodárci přitom nedávno schválili novelu zákona o zpravodajských službách, která podstatně rozšiřuje jejich pravomoci.

 

Tagy článku