Poslanci zdravotního výboru: slabinou senátního návrhu zákona o pobytu cizinců je riziko vyvedení peněz mimo zdravotní systém

Poslanci zdravotního výboru: slabinou senátního návrhu zákona o pobytu cizinců je riziko vyvedení peněz mimo zdravotní systém
Autor fotografie: fb profily poslanců, koláž redakce|Popisek: poslanci Róbert Teleky a David Kasal
17 / 04 / 2023, 13:00

Během minulé schůze zdravotního výbor Poslanecké sněmovny, která se konala 12. 4. 2023, nedoporučili poslanci výboru plénu Poslanecké sněmovně schválit senátní novelu zákona o pobytu cizinců na území ČR. Požádali jsme poslance o vyjádření a zajímalo nás, v čem spatřují slabiny návrhu, otázka způsobu odstranění stávajícího monopolu PVZP a jak by měla vypadat legislativní úprava věci tak, aby vyhovovala jejich představě. Přinášíme odpovědi poslanců Róberta Telekyho (KDU-ČSL) a Davida Kasala (ANO).

Jaký je Váš postoj k senátnímu návrhu zákona o pobytu cizinců? Zdravotní výbor ho označil za špatný a nedoporučil ho Poslanecké sněmovně k přijetí. Souhlasíte s tím?

  • Róbert Teleky (KDU-ČSL): Zrušení monopolu na zdravotní pojištění cizinců je určitě správný krok. Zavedení registru pojištěných také. Vyvedení plateb za zdravotní pojištění mimo zdravotní systém se mi ale jako správné nejeví. 
  • David Kasal (ANO): Ano, souhlasím s tím, že není dobře zpracovaný. Ostatně hlasování výboru bylo jednoznačné – pro hlasovalo jen 5 poslanců z 18 a výhrady padaly nejen z opozice, ale intenzivně i od koaličních poslanců. Takováto matérie, která se dotýká peněz a hlavně zdraví lidí, si zaslouží projít klasickým legislativním procesem, který je schopen problematiku posoudit z různých pohledů. To je jednoznačně práce pro Ministerstvo zdravotnictví a ne senátora, který tím návrhem řešil nečinnost ministerstva.

Jaké jsou podle Vás hlavní slabiny, které senátní návrh přinášel? Jak se například díváte na dřívější fungovaní zprostředkovatelů z ruského či ukrajinského prostředí, které nepokrývaly péči. Pojistky, které uzavírali, byly často fiktivní a ve zdravotním systému tak vznikal dluh.

  • Róbert Teleky (KDU-ČSL): Zkušenosti, které popisujete já nemám. Zdravotní péči, kterou jsem jako poskytovatel vykonal, jsem dostal uhrazenou. Hlavní slabinou senátního návrhu je možné vyvedení finančních prostředků mimo zdravotní systém.
  • David Kasal (ANO): Neřeší hlavní problém, tedy zajištění důstojných a jasně vymezených podmínek pro pojištěnce a jistotu plateb pro zdravotnická zařízení, ať jsou to nemocnice, nebo praktičtí lékaři. Neřeší vůbec povinné očkování u dětí. Nejde jen o známé praktiky zprostředkovatelů, které jsou všeobecně známé, ale i samotných pojišťoven, kdy při již platném zákonu uzavírali smlouvy o smlouvě budoucí, s tím si prodloužily pojistné smlouvy např. až do května 2023 – osobně znám takový případ. 

Jaký by podle Vás měl být další osud zákona. Souhlasíte například s návrhem, že by se trh otevřel pro sedm veřejných zdravotních pojišťoven? Co je podle vás nejdůležitější při hledání nejlepšího znění zákona?

  • Róbert Teleky (KDU-ČSL): Senátní novela směřuje do druhého čtení. Nezískala podporu garančního výboru, proto musí diskuse mezi členy zdravotního výboru nadále pokračovat. Předpokládám, že dojde k úpravě předkládané novely cestou pozměňovacích návrhů.
  • David Kasal (ANO): Bude záležet na tom, zda koalice bude chtít řešit praktické problémy zdravotnických zařízení a pojištěnců, nebo za každou cenu podlehnout tlaku pojišťoven. Jednoznačně souhlasím s tím, aby v návrhu stejnou možnost měly i ostatní zdravotní pojišťovny. Jde hlavně o to, aby vybrané peníze zůstaly ve zdravotním systému a neutíkaly mimo. 

Jaké další změny a parametry byste do senátního návrhu rádi promítli, aby se nevrátily ty předchozí nešvary jako byly vysoké provize, absence řádné sítě zdravotnických zařízení či platby cizinců v hotovosti?

  • Róbert Teleky (KDU-ČSL): Jednou ze změn bude určitě návrh na zvýšení minimální pojistné částky s tím, že 120 tisíc euro nemusí vždy stačit, například při polytraumatu či u rozsáhlých popálenin. 
  • David Kasal (ANO): Pro mě je důležité komplexní nastavení podmínek zkušenými právníky MZ pro všechny, kterých se tento zákon týká. Nutnou součástí musí být jasně parametrizované a odpovídající pokuty za parazitování, nebo obcházení zákona. Takový zákon mohu podpořit.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.