Poslanec Lank: Laserové zaměřovače na zbraních by měly být povoleny.

Poslanec Lank: Laserové zaměřovače na zbraních by měly být povoleny.
Popisek: Ilustrační foto
16 / 02 / 2016, 16:15

Poslanec Úsvitu - Národní Koalice Martin Lank předložil pozměňovací návrh k vládnímu návrhu zákona o zbraních, kterým chce povolit použití laserových zaměřovačů.

Poslanec Lank chce díky svému návrhu především umožnit účinnou sebeobranu pomocí takto vybavených zbraní a poukazuje na to, že podobný stav je i v okolních zemích  a zmiňuje například Slovensko, kde patří laserové zaměřovače mezi zcela povolené doplňky. Za dobu, kdy právě na Slovensku platí povolení těchto doplňků, nebyly podle něj zaznamenány žádné případy zneužití.

O novele zákona o zbraních hovořila na mezinárodní konferenci "Terorismus a vlastnictví ručních zbraní: Návrh EU, izraelská zkušenost a česká pozice" i Milena Bačkovská z odboru bezpečnostní politiky MV ČR, která mj. uvedla „Návrh novely zákona o zbraních, která je teď ve Sněmovně, neobsahuje nic z návrhu Evropské komise a rozhodně, rozhodně tam z ní ani nic dávat nebudeme,“ potvrdila doposud odmítavý postoj českého státu - "Hodní muži se zbraněmi zastaví zlé muže se zbraněmi, jinak to nefunguje“, uvedl izraelský expert k návrhu na odzbrojení evropských občanů"

Necvičený člověk je při obraně proti útočníkovi v silném stresu. Pokud se ke své sebeobraně rozhodne použít střelnou zbraň, má zpravidla problém se správným zaměřením. Pokud už necvičený obránce střílí, střílí zpravidla na hrudník útočníka. Z toho plyne vysoká pravděpodobnost fatálního zranění.

S laserovým zaměřovačem je zaměřování mnohem jednodušší (princip kde je tečka, tam půjde zásah). Je pak vyšší pravděpodobnost úspěšného zásahu v situacích, kdy není možné zaujmout správný postoj, kdy se útočník i obránce pohybují, nebo kdy ani není možné konvenční mířidla relevantně použít (střelba "od boku", nestandardních pozic, zpoza krytu a podobně). Nezanedbatelný je i psychologický efekt na útočníka (když na sobě uvidí červenou tečku, může ho to odstrašit).

Zákaz laserových zaměřovačů také znemožňuje běžnému občanovi vyzbrojit se některými velmi účinnými, ale NESMRTÍCÍMI  prostředky čistě defenzivního charakteru, které mají laserový zaměřovač integrovaný už od výrobce - např. tasery.

Nakonec poslanec Lank pokládá otázku "zda se v případě laserových zaměřovačů jedná skutečně o tak nebezpečný prostředek, aby spadal do skupiny „A“, anebo jde spíše o vliv jakési démonizace, šířené v 90. letech akčními filmy?"

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace