Poslanec Růžička: Změna zákona o požární ochraně posílí ochranu sociálních zařízení

Poslanec Růžička: Změna zákona o požární ochraně posílí ochranu sociálních zařízení
Popisek: poslanec Pavel Růžička
27 / 10 / 2020, 16:00

Vláda v pondělí projednala návrh poslanců Pavla Růžičky, Andreje Babiše, Jana Hamáčka a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon o požární ochraně a zákon o integrovaném záchranném systému. Cílem předloženého návrhu je zakotvení podmínek zejména pro včasnou výstrahu před mimořádnými událostmi u zařízení sociálních služeb poskytujícího pobytové služby, a také u památkově chráněných staveb. Jde o navýšení bezpečnosti v zařízeních, kde s ohledem na problematiku evakuace hrozí zvýšené nebezpečí.

Návrh přichází podle poslance Růžičky kromě dalšího v reakci na lednové neštěstí v ústavu pro mentálně postižené ve Vejprtech, při kterém přišlo o život osm klientů. Při požáru zasahovalo množství jednotek IZS, hasičů a posádek záchranné služby. Obecně efektivitu zásahu IZS ovlivňuje především včasná informace. Současná úprava zákona o požární ochraně v dostatečné míře nezohledňuje včasnou výstrahu mimořádné události, k níž by došlo právě v zařízení sociálních služeb, a návrh stanovuje jasné podmínky pro včasnou výstrahu před mimořádnými událostmi.

Zákon o požární ochraně by nadále ukládal zařízením sociálních služeb, která poskytují služby sociální péče formou pobytových služeb podle zákona o sociálních službách, povinnost vybavit části stavby, kde jsou služby poskytovány pro více než 50 osob, elektrickou požární signalizací napojenou na centrálu hasičů, nebo, při ubytovávání do 50 osob včetně, zařízením autonomní detekce a signalizace. Současně s tím bude možné na základě návrhu bezplatně připojit na pult centralizované ochrany hasičského záchranného sboru kraje i památkově chráněné stavby.

S návrhem změn vláda vyslovila souhlas. Změny se týkají kromě dalšího kategorizace staveb z hlediska požární bezpečnosti. Konkrétní pravidla začlenění staveb podle jednotlivých kategorií budou vymezena Ministerstvem vnitra v prováděcím právním předpise. Mezi faktory zařazení stavby do příslušné kategorie bude podle důvodové zprávy k návrhu charakter využití stavby z hlediska podmínek evakuace, parametry stavby, společenská významnost stavby nebo charakter rizika z hlediska nebezpečných látek.

"Změna je navrhovaná proto, aby k podobným situacím, jako byla tragická událost ve Vejrptech, již nedocházelo. Cílem je zvýšit bezpečnost v zařízeních, kde hrozí, s ohledem na problematiku evakuace, zvýšené nebezpečí," vysvětlil Pavel Růžička. Návrh nyní pokračuje do Sněmovny.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace