Poslanec Úsvitu Lank: Evropany v IS střílet nemůžeme, ale zavřeme je

Poslanec Úsvitu Lank: Evropany v IS střílet nemůžeme, ale zavřeme je
05 / 05 / 2015, 12:45

Dnes proběhl v Poslanecké sněmovně seminář, který se zabýval službou Evropanů v armádě Islámského státu. Zúčastnili se například zástupci BIS, Vojenského zpravodajství, právníci či Doc. Konvička z iniciativy Islám v ČR nechceme.

"Do Islámského státu odcházejí tisíce Evropanů, aby za něj bojovali nebo, aby pak na území Evropy šířili teror. Podle toho, co jsme dnes slyšeli je jen otázkou času, kdy začnou odcházet i první Češi,“ nastiňuje situaci poslance Martin Lank.


Problém stávajícího trestního zákoníku je v tom, že zakazuje službu pouze u ozbrojených sil jiného státu, tedy u státu, který je mezinárodně uznán. Zákaz a potrestání se tak nevztahuje právě na ty, kdo odejdou do Islámského státu a od kterých hrozí největší nebezpečí. My jsme proto připravili novelu zákona, která paragraf trestného činu rozšiřuje i na službu u jakéhokoli jiného cizího činitele, což zahrnuje právě i Islámský stát. Chceme tak zastavit každého, kdo chce podporovat terorismus doma i ve světě,“ shrnuje závěry semináře poslanec Lank.

„Jsou to ostudné případy, kdy mladí Evropané odcházejí sloužit za Islamisty. Je to nepřijatelné. Evropany v IS střílet nemůžeme, ale takové jednání musíme tvrdě trestat,“ nebere si servítky Lank.

Poslanec se rovněž pustil do kritiky vlády: „Strkají hlavu do písku před nebezpečím islámského státu. Zítra chce vláda odmítnout naši novelu zákona, která má zabránit tomu, aby nebezpečné církve mohli v českých věznicích a armádě verbovat své příznivce aby mohly zakládat vlastní církevní školy. K tomu je třeba říci, že proti tomuto opatření se staví jen ministr kultury a lidská práva. Ti, kdo u nás zodpovídají za bezpečnost, tedy Ministerstvo vnitra, Národní bezpečnostní úřad, BIS či Úřad pro zahraniční styky a informace proti principu zákona nic nemají. Zákon přesto chceme ve Sněmovně prosadit,“ uzavírá Martin Lank.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace