Poslanec Úsvitu Lank: Evropany v IS střílet nemůžeme, ale zavřeme je

Poslanec Úsvitu Lank: Evropany v IS střílet nemůžeme, ale zavřeme je
05 / 05 / 2015, 12:45

Dnes proběhl v Poslanecké sněmovně seminář, který se zabýval službou Evropanů v armádě Islámského státu. Zúčastnili se například zástupci BIS, Vojenského zpravodajství, právníci či Doc. Konvička z iniciativy Islám v ČR nechceme.

"Do Islámského státu odcházejí tisíce Evropanů, aby za něj bojovali nebo, aby pak na území Evropy šířili teror. Podle toho, co jsme dnes slyšeli je jen otázkou času, kdy začnou odcházet i první Češi,“ nastiňuje situaci poslance Martin Lank.


Problém stávajícího trestního zákoníku je v tom, že zakazuje službu pouze u ozbrojených sil jiného státu, tedy u státu, který je mezinárodně uznán. Zákaz a potrestání se tak nevztahuje právě na ty, kdo odejdou do Islámského státu a od kterých hrozí největší nebezpečí. My jsme proto připravili novelu zákona, která paragraf trestného činu rozšiřuje i na službu u jakéhokoli jiného cizího činitele, což zahrnuje právě i Islámský stát. Chceme tak zastavit každého, kdo chce podporovat terorismus doma i ve světě,“ shrnuje závěry semináře poslanec Lank.

„Jsou to ostudné případy, kdy mladí Evropané odcházejí sloužit za Islamisty. Je to nepřijatelné. Evropany v IS střílet nemůžeme, ale takové jednání musíme tvrdě trestat,“ nebere si servítky Lank.

Poslanec se rovněž pustil do kritiky vlády: „Strkají hlavu do písku před nebezpečím islámského státu. Zítra chce vláda odmítnout naši novelu zákona, která má zabránit tomu, aby nebezpečné církve mohli v českých věznicích a armádě verbovat své příznivce aby mohly zakládat vlastní církevní školy. K tomu je třeba říci, že proti tomuto opatření se staví jen ministr kultury a lidská práva. Ti, kdo u nás zodpovídají za bezpečnost, tedy Ministerstvo vnitra, Národní bezpečnostní úřad, BIS či Úřad pro zahraniční styky a informace proti principu zákona nic nemají. Zákon přesto chceme ve Sněmovně prosadit,“ uzavírá Martin Lank.

 

Tagy článku