Poslankyně Černochová: Ochranka by měla zvládat krizové situace a jednat s lidmi

Poslankyně Černochová: Ochranka by měla zvládat krizové situace a jednat s lidmi
19 / 12 / 2015, 08:15

Podle poslankyně a starostky Prahy 2, Jany Černochové (ODS) je současný trend, kdy státní a veřejné instituce vybírají ostrahu svých objektů na základě kritéria co nejnižší ceny, hazardováním s bezpečnostní občanů.

V současné bezpečnostní situaci považuji za krajně nešťastné, že budovy podléhající zvláštní ochraně mohou na základě zákona o veřejných zakázkách střežit bezpečnostní agentury, jejichž jediným konkurenčním parametrem je cena.

Neumím si představit, že člověk, jehož hodinová mzda se podle nabídkových cen výběrových řízení pohybuje okolo 85 korun, bude ochotný riskovat i svůj život v případě vzniku krizové situace, např. hrozícího teroristického útoku.

Na recepci, vrátnici nebo vstupu se vždy odehrává to důležité - tedy to, zda útočník projde nebo ne. Pokud tam bude finančně motivovaný zaměstnanec, je větší šance, že agresor neprojde.

Jako starostka Prahy 2 ale očekávám od strážců i jiné kvality tedy i kultivovanost nebo sociální cítění. Měli by například pomoci mamince s kočárkem vstoupit na úřad nebo se chovat přiměřeně k věku člověka, se kterým jednají.

Myslím si, že bezpečnostní služby by měly zohledňovat něco úplně jiného než kritérium co nejnižší ceny. Budu podávat interpelace na členy vlády, jestli vzhledem ke zhoršené bezpečnostní situaci Evropy, považují tento postup orgánů státní správy i správy za přiměřený.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace