Poslankyně Černochová pro Lex ČEZ ruku nezvedne

Poslankyně Černochová pro Lex ČEZ ruku nezvedne
Autor: Facebook Jany Černochové|Popisek: Jana Černochová
30 / 03 / 2018, 08:00

Na minulém zasedání Bezpečnostního výboru se mezi poslanci rozvinula zajímavá debata ohledně návrhu změny zákona o registru smluv. Vypadá to, že si poslanci začínají uvědomovat rizika spojená s nedomyšleným pirátským návrhem, na která jsme na Security magazínu v minulosti již několikrát upozorňovali. Členka Bezpečnostního výboru, poslankyně Jana Černochová se k návrhu exkluzivně pro Security magazín vyjádřila.

Podle Černochové se jedná o nedomyšlený poslanecký návrh, který může v budoucnu způsobit nepředvídatelné bezpečnostní problémy. Některé informace, aniž by byli utajované, mají tak citlivý charakter, že můžou mít přesah do zajištění ochrany a bezpečnosti prvků kritické infrastruktury a ochrany objektů důležitých pro obranu státu.

psali jsme: Lex ČEZ: Nedomyšlená transparentnost s bezpečnostními riziky

„Může se například jednat o informace důležité pro zajištění ochrany jaderných či jiných elektráren, objektů v majetku bezpečnostních sborů, vodních děl a podobně“, uvedla Černochová. Jí i ostatním členům Bezpečnostního výboru zejména chybí vyjádření dotčených resortů a celé řady státních orgánů a institucí, bezpečnostních sborů, zpravodajských služeb a společností s podílem státu.

Naráží tak na to, že k návrhu zákona nebylo provedeno klasické meziresortní řízení, které by bezpečnostní rizika zhodnotilo.

„Jsem ta poslední, která by chtěla tajit nějaké informace, ale pokud by mělo zveřejněním citlivých informací dojít k potencionálnímu ohrožení zajištění bezpečnosti, nemohu pro návrh zvednout ruku“, uvedla rovněž Černochová s tím, že do doby, než bude mít jistotu, že přijetím zákona nedojde k ohrožení bezpečnosti občanů České republiky nechce dávat přednost „bezhlavé transparentnosti před bezpečností“.

psali jsme: Vedení ČEZu pod palbou lobbistů i médií. Vybírá se ostraha jaderných elektráren

Na výboru Černochová vyjádřila své obavy, že nelze opominout ani otázku případné konkurenceschopnosti státem ovládaných firem. Zároveň vyjádřila pochybnosti o tom, zda jsou poslanci těmi, kdo by měl definovat, co má být zveřejněno a co nikoliv.

Další jednání Bezpečnostního výboru proběhne na konci dubna. Již nyní se začínají ozývat hlasy, že k návrhu bude potřeba diskuze široké odborné veřejnosti.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace