Autor fotografie: Facebook Jany Černochové|Popisek: Jana Černochová
Na minulém zasedání Bezpečnostního výboru se mezi poslanci rozvinula zajímavá debata ohledně návrhu změny zákona o registru smluv. Vypadá to, že si poslanci začínají uvědomovat rizika spojená s nedomyšleným pirátským návrhem, na která jsme na Security magazínu v minulosti již několikrát upozorňovali. Členka Bezpečnostního výboru, poslankyně Jana Černochová se k návrhu exkluzivně pro Security magazín vyjádřila.
Podle Černochové se jedná o nedomyšlený poslanecký návrh, který může v budoucnu způsobit nepředvídatelné bezpečnostní problémy. Některé informace, aniž by byli utajované, mají tak citlivý charakter, že můžou mít přesah do zajištění ochrany a bezpečnosti prvků kritické infrastruktury a ochrany objektů důležitých pro obranu státu.
psali jsme: Lex ČEZ: Nedomyšlená transparentnost s bezpečnostními riziky
„Může se například jednat o informace důležité pro zajištění ochrany jaderných či jiných elektráren, objektů v majetku bezpečnostních sborů, vodních děl a podobně“, uvedla Černochová. Jí i ostatním členům Bezpečnostního výboru zejména chybí vyjádření dotčených resortů a celé řady státních orgánů a institucí, bezpečnostních sborů, zpravodajských služeb a společností s podílem státu.
Naráží tak na to, že k návrhu zákona nebylo provedeno klasické meziresortní řízení, které by bezpečnostní rizika zhodnotilo.
„Jsem ta poslední, která by chtěla tajit nějaké informace, ale pokud by mělo zveřejněním citlivých informací dojít k potencionálnímu ohrožení zajištění bezpečnosti, nemohu pro návrh zvednout ruku“, uvedla rovněž Černochová s tím, že do doby, než bude mít jistotu, že přijetím zákona nedojde k ohrožení bezpečnosti občanů České republiky nechce dávat přednost „bezhlavé transparentnosti před bezpečností“.
psali jsme: Vedení ČEZu pod palbou lobbistů i médií. Vybírá se ostraha jaderných elektráren
Na výboru Černochová vyjádřila své obavy, že nelze opominout ani otázku případné konkurenceschopnosti státem ovládaných firem. Zároveň vyjádřila pochybnosti o tom, zda jsou poslanci těmi, kdo by měl definovat, co má být zveřejněno a co nikoliv.
Další jednání Bezpečnostního výboru proběhne na konci dubna. Již nyní se začínají ozývat hlasy, že k návrhu bude potřeba diskuze široké odborné veřejnosti.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více
Autor: JUDr. Veronika Petrová