Poslankyně Jana Černochová: „Mám zájem na tom, aby byla ČR silnější a připravenější na bouři, která může přijít.“

Poslankyně Jana Černochová: „Mám zájem na tom, aby byla ČR silnější a připravenější na bouři, která může přijít.“
Autor fotografie: Foto Jana Černochová|Popisek: Poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová
29 / 01 / 2016, 05:15

"V případě, že by došlo na našich hranicích k výraznějšímu zhoršení situace a policie sama by ji nezvládala, lze samozřejmě nasadit i vojáky, kteří na to musí být připraveni. A já předpokládám, že armáda na takovou situaci připravena je, přestože v tuto chvíli to není zcela aktuální," Jana Černochová pro ParlamentníListy.cz

„Profesionální armáda, obec a stát se  bez připravené zálohy, která je ze značné části dobrovolná, složená z občanů-vojáků, neobejdou. To je odpověď na otázku, proč vlastně máme mít aktivní zálohu. Bez širší angažovanosti občanů v přípravě na obranu bude stát a vůle k jeho obraně upadat,“ tato slova pronesla poslankyně Jana Černochová na konferenci „Aktivní záloha ozbrojených sil ČR – Výzvy a příležitosti,“ která se konala 27. ledna v Praze.

Za klíčové považuje poslankyně Černochová tři věci: nábor, výcvik a vybavení Aktivních záloh. Nábor do profesionální armády ani její zálohy nebude podle ní dlouhodobě jednoduchý, protože konkurence na trhu práce je vysoká a navíc se naše země nachází v demograficky nepříznivém období. 

Na svém blogu uvedla letos 18. ledna: "Dnes jsme v té situaci, před kterou někteří varovali již v době profesionalizace před více než deseti lety. Na vině je kombinace několika faktorů (demografie, ekonomický růst a předtím naopak finanční škrty kvůli krizi, horší zdravotní stav populace, proměna trhu práce atd.), a proto najít řešení tohoto problému bude složitější a bude trvat delší dobu. Armáda má v následujících letech v plánu nabírat tisíce lidí do profesionálního sboru i aktivní zálohy. 

„Musíme mít vždy na paměti, že je stejně špatné mít nedoplněné jednotky, jako mít jednotky doplněné nevhodným personálem,“ zdůraznila a dodala, že je nutné neustále připomínat těm velitelům, kteří si to neuvědomují, že příslušníci aktivní zálohy nejsou vojáci základní služby, ale dobrovolníci.

Výcvik Aktivních záloh musí být účelný a svázaný s reálnými scénáři. A je jedno, jestli se jedná o profesionálního vojáka, nebo vojáka v aktivní záloze. „Nemáme dvě armády. Máme jednu a ta se skládá z vojáků profesionálních a vojáků v aktivní záloze,“ podotkla Jana Černochová.

Ve svém vystoupení neopomněla připomenout nedostatky, které podle jejích informací přetrvávají ve vybavení příslušníků aktivní zálohy, ostatně stejně jako u profesionální části české armády. Doslova uvedla: „Trápí mě informace o tom, že se po několika pochodech rozpadnou vojákovi boty a tak si raději jde koupit svoje, že nedostane vybavení, které má být k dispozici. Jsem ubezpečována, že se situace v zásobování lepší a ráda tomu budu věřit.“

Přitom právě vybavení profesionálních vojáků, tak vojáků v aktivní záloze musí být věnována mimořádná pozornost, která ale „Nesmí být marnivá, není možné mít všechno a okamžitě, ale vybavení musí být adekvátní tomu, co od vojáka očekávám. A pokud není možné adekvátní vybavení mít, je nutné vojákům vysvětlit proč tomu tak je a kdy bude. A vybavení opět souvisí s motivací k náboru.“

Jana Černochová vážně: Chybí tisíce vojáků. Nechci předpovídat katastrofu, ale...

 

Tagy článku