Poslední mamuti vymřeli kvůli nedostatku pitné vody

Poslední mamuti vymřeli kvůli nedostatku pitné vody
Autor fotografie: By Flying Puffin - MammutUploaded by FunkMonk, CC BY-SA 2.0|Popisek: Model mamuta
07 / 08 / 2016, 10:00

Obrovská zvířata doby ledové žila na odlehlém ostrově u pobřeží Aljašky a vědci datovali jejich zánik do doby asi před 5 600 roky. Věří, že oteplování klimatu způsobilo, že jezera byla mělčí, takže zvířata nebyla schopna uhasit svou žízeň.

Většina mamutů vymřela asi před 10 500 roky. Vědci se domnívají, že lovci a environmentální změny hráli roli v jejich vyhynutí. Ale skupině mamutů žijící na ostrově St Paul Island, který se nachází v Beringově moři, se podařilo držet dalších 5 000 let.

Studie od Proceedings of the National Academy of Sciences naznačuje, že tato zvířata čelila jiné hrozbě, než její pevninští bratranci.

Jak se země po době ledové ohřívala, hladina moří se zvedala, a mamutí ostrov mamuti se zmenšoval. To znamenalo, že některá jezera se ztratila v oceánu, do dalších natekla slaná voda a sladkovodních zdrojů ubylo. Huňatí obři byli nuceni sdílet stále vzácnější zdroje vody, jejich nadměrné užívání způsobilo veliký problém.

Hlavní autor studie, profesor Russell Graham, z Pennsylvania State University řekl: "Jak ostatní jezera vyschla, zvířata se shromažďovala kolem napajedel. Zvířata chodila okola a ničila vegetaci, tak jak to vidíme u moderních slonů. Sedimenty erodovaly do vody a kazily vodu. Mamuti tak přispívali ke svému vlastnímu zániku.

Graham dodal, že pokud nebylo dost deště, nebo vody z tajícího sněhu, zvířata mohla zemřít velmi rychle.

"Víme, že moderní sloni vyžadují mezi 70 a 200 litrů vody denně," řekl profesor Graham. "Předpokládáme, že mamuti to měli podobné. Nemohlo to trvat dlouho, než vodní zdroj vyschnul. A i kdyby vyschl jen po dobu jednoho měsíce, mohlo to být fatální."

Výzkumníci tvrdí, že změny klimatu dnes by mohly mít stejný dopad na malé ostrůvky, tedy hrozbu pro zvířata i lidi.

V komentáři k studii Love Dalen, profesor evoluční genetiky ve švédském Museum of Natural History, řekl: "Tento papír o mamutí populaci na St Paul Island pravděpodobně představuje nejlépe popsané a nejlépe porozuměné události prehistorického zániku.“

"V širším pohledu, tato studie zdůrazňuje, že malé populace jsou velmi citlivé na změny životního prostředí."

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.