Postřelený terorista se léčil v ČR, další teroristé u nás nakupovali

Postřelený terorista se léčil v ČR, další teroristé u nás nakupovali
15 / 09 / 2016, 16:30

Lidé napojení na teroristické skupiny se pokoušeli v České republice nakoupit pro místa bojů outdoorové vybavení. V Česku se také léčil člověk, který byl v bojích postřelen.

Praha 15. září (ČTK) -  Bezpečnostní složky dále zaznamenaly jednotlivé případy zneužití českého azylového systému osobami podezřelými z terorismu a průjezd teroristických bojovníků přes české území. Na mezinárodní konferenci o problematice ochrany takzvaných měkkých cílů to dnes řekl ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michal Mazánek.

Jiří Dreksler ze sekce terorismu a extremismu NCOZ ČTK řekl, že v případě nákupu outdoorového vybavení šlo o zboží řádově za desítky tisíc korun a od jednoho druhu o desítky kusů. O nákup se pokoušeli jednotlivci nebo malé skupiny. Zboží bylo určeno pro "klasická místa bojů", poznamenal. "Přímo jsme věděli, kam to vybavení mířilo a za jakým účelem tam mířilo," řekl. Policisté podle něj nevědí, zda tito lidé takové zboží nakoupili i před tím, než bezpečnostní složky o nákupu získaly informace.

Ohledně člověka, který se v Česku léčil po zranění v místě bojů, Dreksler ČTK řekl, že jde o utajovanou informaci. "Nepromítli jsme ji v trestním řízení, poskytli jsme ji jen zahraničnímu partnerovi. Bylo to střelné zranění, které bylo na místě bojů provizorně zaléčeno a tady bylo doléčeno," řekl. Při příjezdu do Česka podle něj dotyčný nebyl v ohrožení života.

Bezpečnostní složky zaznamenaly i zneužití českých cestovních dokladů. Podle Drekslera jde o věčný problém, zneužívány jsou pasy většiny států Evropské unie. "Jsou padělané nebo pozměněné proto, aby ti lidé mohli přicestovat na území Evropské unie nebo v pohodě vycestovat," dodal.

Tagy článku