Posvítí si Itálie konečně na propagaci fašismu?

Posvítí si Itálie konečně na propagaci fašismu?
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Benito Mussolini
20 / 11 / 2017, 12:00

Hrozí po více než 70 letech od skončení druhé světové války propagaci fašismu v Itálii ,,utrum"? Začíná to tak vypadat.

Dolní sněmovna italského parlamentu schválila hlasy 262 poslanců předlohu poslance Emanuela Fiana, která by zakazovala v Itálii propagaci fašismu. Postoje italské společnosti k fašismu nejsou zdaleka jednoznačné jako třeba u německého nacismu. Naopak po více než 70 letech od skončení druhé světové války je pro některé Italy Mussolini pozitivní postavou italských dějin.

psali jsme: Hitlerův věrný druh ,,slavně" osvobodil Mussoliniho. Po válce vraždil pro Izrael

Zajímavý průzkum proběhl v této souvislosti zhruba před 15 lety, kdy pětina lidí odpověděla, že fašismus nelze jen obecně odsuzovat, protože měl i své pozitivní stránky. Fašismus tak stále poměrně hlasitě rezonuje v italské společnosti, která je někdy v tomto ohledu až překvapivě tolerantní.

Někteří lidé nostalgicky vzpomínají na ,,zlaté fašistické časy" za doby italského diktátora, jehož život ukončili 28. dubna 1945 partyzáni. Svědčí o tom třeba prodej figurek s podobiznou Benita Mussoliniho či hajlování na veřejnosti, jimiž smutně proslula i řada italských fotbalistů. 

psali jsme: Před 74 lety byl svržen Mussolini. Vládl pak loutkovému státu

Přijetí podobného zákona je tedy rozhodně správným krokem. Tak, jak sílí migrační vlna směřující do Itálie, tím i na druhé straně sílí krajní pravice, která má blízko k fašismu, a jejíž sebevědomí stoupá úměrně tomu, jak si italská vláda nedokáže s migranty poradit. Pokud se přijme tento zákon, který explicitně zakáže propagaci fašismu na veřejnosti tak, jak to udělalo Německo, může Itálie udělat stěžejní krok k vyrovnání se s tímto neradostným úsekem svých dějin.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Tagy článku