Potápění pašeráckých lodí ještě ne. Nejdříve je nutné získat informace. Půl roku nestačilo.

Potápění pašeráckých lodí ještě ne. Nejdříve je nutné získat informace. Půl roku nestačilo.
Autor: YouTube|Popisek: Utečenci na Lampaduse
22 / 06 / 2015, 16:45

Ministři zahraničních věcí kritizují připravovanou operaci EU proti pašerákům imigrantů. Je nedostatečná. A Rusko bude zřejmě vetovat návrh rezoluce pro použití vojenské síly ve Středozemním moři.

Dnes dopoledne přinesla média informaci o tom, že evropská operace pod názvem EU NAVFOR Med proti pašerákům dostala zelenou, a že se chystá potápění prázdných pašeráckých lodí. Po několika hodinách především ministři zahraničí členských států EU, včetně českého ministra Lubomíra Zaorálka, oprávněně kritizují operaci jako "nedostatečnou".

„Obávám se, že příliš dostatečné opatření to není. Já se domnívám, že ta akce, která by zavčas likvidovala ty pašerácké a pirátské lodě, by mohla opravdu výrazně zkomplikovat život organizovanému zločinu a těch, kteří jsou napojeni na tento byznys,“ uvedl ministr Zaorálek pro ČTK. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

V první fázi se má pouze "zajistit sběr informací o pašeráckých lodích a zmapovat sítě obchodníků s lidmi."

"Nejprve půjde o monitoring Středozemního moře, abychom věděli, kdo odkud vyplouvá a jaké trasy používá. Druhou částí je činnost výzvědných služeb, především na území severní Afriky, abychom byli schopni mapovat, kdo všechno se byznysu s chudobou účastní. Třetí důležitou částí je monitoring finančních toků – jsou v tom obrovské peníze, a když zmapujete, kam tečou, tak velmi rychle najdete zdroj," říká Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti (Zdroj: Česká televize)

Druhá fáze operace ale předpokládá, že už bude v platnosti rezoluce Rady bezpečnosti OSN a bude zajištěn souhlas všech dotčených zemí. Šlo by o vstupování vojáků na paluby pašeráckých lodí, jejich odklánění z kurzu a případně ničení prázdných plavidel. Tedy jasně vojenská operace nejen v mezinárodních vodách, ale i výsostných vodách jednotlivých zemí.

Přitom už v polovině května italská šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogherini  nastínila bezpečnostnímu výboru OSN plán na zničení lodí pašeráků a uvedla, že EU nemůže sama zastavit masu uprchlíků. „Mělo by to být globální úsilí,“ dodala. Všichni imigranti na lodích budou zařazeni jako uprchlíci žádající o azyl a nebudou nuceni vrátit se do svých domovů. Snaha ale bude eliminovat již samotný počet lodí.

V této chvíli však není vůbec jisté, že příslušná rezoluce RB OSN bude vůbec schválena, protože jí bude zřejmě bránit především Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta a svoji podporu připravované rezoluci podmiňuje mimo jiné souhlasem libyjské vlády. Problémem je však to, že v Libyi neexistuje jedna centrální vláda, která má pod kontrolou celou zemi. 


Zdroj YouTube, Council of the EU

Pozn. redakce: Evropská unie nyní víceméně potvrdila, že bezpečnostní služby, včetně Europolu a tajných služeb členských států EU, vůbec nemonitorovaly situaci kolem pašování imigrantů do Itálie a Řecka. Pokud by tak činily, měly nejméně šest měsíců na to, aby získaly relevantní informace o této trestné činnosti.  Stejně tak by bylo jistě vhodné prověřit, zda informace poskytované běžencům v rámci "humanitární podpory" nejsou nad rámec platné legislativy, jak jsme o tom psali v našem článku "Vítejte v Evropě! Objevili jsme web pro uprchlíky s návodem na infiltraci EU".

Zdroj: Česká televize

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace