Potopení německého parníku Cap Arcona bylo jednou z největších námořních katastrof. Na palubě byl i E. F. Burian

Potopení německého parníku Cap Arcona bylo jednou z největších námořních katastrof. Na palubě byl i E. F. Burian
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Cap Arcona
04 / 05 / 2016, 17:45

3. 5. 1945 byla potopena luxusní zaoceánská loď SS Cap Arcona.

Před 61 lety došlo na sklonku druhé světové války k velké námořní tragédii. Luxusní německý parník Cap Arcona byl potopen po útoku britského letectva v Lübecké zátoce. O život přišlo 4 500 lidí, což činí z potopení Cap Arcony jednu z největších námořních tragédií v dějinách. Na palubě lodi byl i známý český herec a divadelník E. F. Burian, který se se štěstím zachránil.

Parník byl spuštěn na vodu v roce 1927 a už v této době byl považován za luxusní zaoceánskou loď. Plavila se na pravidelné trase mezi Hamburkem a Jižní Amerikou. V roce 1940 byla Cap Arcona přeřazena k válečnému loďstvu jako přepravní loď na Baltském moři.

Němci se na sklonku války snažili na Baltu zachránit vojenské vybavení, personál a německé uprchlíky. Na palubě německých lodí byli i vězni z koncentračních táborů, které nechtěli Němci za žádnou cenu vydat vítězným spojencům. Na lodi Cap Arcony se tísnilo 9 tisíc vězňů, mezi nimi i E. F. Burian, český herec, divadelník a režisér.

Parník v osudnou chvíli kotvil v Lübecké zátoce, když na něj zaútočilo devět letadel britské RAF, po níž byla loď potopena. Tragédii přežilo asi jen 400 lidí. Vrak Cap Arcony byl v roce 1949 sešrotován.

SS Cap Arcona

Vlastník: rejdařství Hamburg-Südamerikanische Dampschifffahrtsgeselschaft

Vyroben: v loděnici Blohm a Voss

Výtlak: 11 500 t

Délka: 205, 9 m

Šířka: 25, 7 m

Rychlost: 40 uzlů

Zdroj: Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace