Potřebuje pravice hlubší integraci?

Potřebuje pravice hlubší integraci?
27 / 02 / 2018, 08:30

Pravice je v současné době roztříštěná a slabá. Doby, kdy byla dominantní silou české politické scény, jsou pryč. Nastal čas na hlubší integraci pravicových stran?

Téma,o němž se hovoří již delší dobu. Pravicové strany za dvoje uplynulé parlamentní volby utrpěly značný odliv voličů. ODS, která například dostala v roce 2006 36% hlasů a zaznamenala tak v podstatě ,,epochální" výsledek, se musela spokojit s nynějšími 11% hlasů.

Na to, že ODS hrozilo už v roce 2013 vypadnutí z Poslanecké sněmovny, to je však stále poměrně slušný výsledek. Petr Fiala jako předseda strany se tím nemůže dát uchlácholit, důležitý je totiž trend, který jasně indikuje, že pravice permanentně slábne. TOP 09 za posledních několik let vyklidila pole, protože její potenciál je již značně vyčerpán. A musíme si uvědomit, že novodobý fenomén v podobě ANO ,,vyluxoval" pravicovým stranám (a samozřejmě i levicovým) značnou část voličů.

Namístě jsou tedy debaty o užší spolupráce pravice nejen před každými volbami. Před několika lety nabízel Miroslav Kalousek takovou spolupráci ODS a jejímu tehdejšímu lídrovi Petru Nečasovi, ale ten tehdy odmítl, protože věřil, že ODS je schopná stále vyhrávat volby.  Bývalý předseda TOP 09 nabídl po těchto volbách tuto možnost znovu a Petr Fiala ji do budoucna nevyloučil. To tedy znamená určitý posun v myšlení.

Pokud však bude pokračovat sestupná tendence a ve volbách pravicové strany budou dále ztrácet, bude zřejmě hlubší integrace pravicových sil za několik let nutností, aby vznikla relevantní protiváha současnému hegemonovi politické scény, kterým je ANO. Otázkou je, kam by měla tato integrace až zajít, protože o nějakém slučování stran nemůže být řeč. V první fázi by šlo zřejmě spolupráci před jednotlivými volbami či v legislativní oblasti v prosazování konkrétních zákonů. 

Hlubší integrace pravicových sil je tak podle mého názoru potřebná a může být též prospěšná. Záleží samozřejmě na vůli jednotlivých stran, jestli chtějí dále vytvořit určitý blok, který by si profiloval podobně jako svého času Čtyřkoalice. to ukáže čas. Na rozdíl od levicové integrace je tento projekt teoreticky životaschopný. ČSSD v další možné integraci levice brání nereformovaná komunistická strana.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.