"Potřebujeme profackovat Republikánskou stranu jako děvku," Trump si vybral nejradikálnějšího možného poradce

&quote;Potřebujeme profackovat Republikánskou stranu jako děvku,&quote; Trump si vybral nejradikálnějšího možného poradce
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Mike Licht|Popisek: If Goebbels and Rasputin Had a Baby....
18 / 11 / 2016, 13:15

Americký web Businessinsider sestavil profil nově jmenovaného hlavního stratéga Bílého domu Stephena Bannona.

Ten na sebe upozorňuje již dlouhou dobu. Známý je jeho citát, že „Strach je dobrá věc. Strach vás přiměje k akci.“ Je rovněž autorem skandálního výroku, že pro probuzení republikánů „potřebujeme profackovat Republikánskou stranu jako děvku.“

Nově zvolený prezident Donald Trump otřásl Washingtonem, když svým hlavním politickým stratégem jmenoval asi nejkontroverznější postavu ze svého okolí. Steve Bannon je 62 letý bývalý výkonný ředitel Trumpovy předvolební kampaně. Na rozdíl od svých předchůdců v pozici hlavního prezidentova poradce, kteří byli zpravidla dlouholetými straníky s hlubokými politickými vazbami, Bannon pochází z politické sféry, které stojí stranou hlavního politického proudu. To se velmi podepsalo i na Trumpovo neortodoxní politické kampani.

Od roku 2011 vedl Bannon názorový server Breitbart News, silně pravicové internetové stránky, které v žádném případě nekonvenovali k tradičním postojům republikánské strany, a to nejen v tématech jako je přistěhovalectví nebo obchod. Pod vedením Bannona server velmi často napadal republikánské politiky za užití ostré rétoriky.

Jeho jmenování do pozice hlavního stratéga vzbudilo ostré kontroverze, podle komentátorů zejména kvůli tomu, že Bannon má zjevné sympatie k nacionalistickým argumentům. Mnoho kritiku z řad republikánů i demokratů připomnělo, že Bannonova bývalá manželka tvrdila u soudu, že nový hlavní stratég „nemá rád židy“ a nechává svůj Brietbart News psát antisemitské články.

„Trumpova volba Steva Bannona jako nejvyššího poradce signalizuje, že v Bílém době budou mít bílí rasisté opravdu silné zastoupení,“ řekl například tiskový mluvčí senátora Harryho Reida Adam Jentleson.

Nicméně bývalý šéf Breitbart News je také držitelem titulu z Harvard Business School, a mnoho dokázal jako bankéř v investiční společnosti Goldman Sachs a také jako dlouholetý producent v Hollywoodu.

Mnozí z jeho bývalých zaměstnanců z Breitbart poukazují na to, že dříve okrajové nativistické myšlenky protlačil do hlavního proudu. Donalda Trumpa prý také posouval během kampaně do agresivní a nelítostné komunikace.

Bývalý mluvní Bretbart News Kurt Bardella o něm řekl, že „Steve je velmi agresivní, útočně orientovaný a nikdy neukáže žádnou známku slabosti. To je jeho typický styl práce.“

Ať již budou počiny Steva Bannona jakékoli, jisté je, že s jeho radami se z prezidenta Trumpa beránek rozhodně nestane. 

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Mike Licht

Tagy článku