Potvrdily se nejhorší obavy: jedním z atentátníků byl syrský uprchlík

Potvrdily se nejhorší obavy: jedním z atentátníků byl syrský uprchlík
16 / 11 / 2015, 06:00

AKTUALIZOVÁNO / Teroristická buňka IS operovala z bruselské čtvrti Molenbeek - centra náboženských extremistů, kteří se připojují k radikálům v Sýrii.

AKTUALIZOVÁNO 16.11.2015Líheň teroristů - bruselská čtvrť Molenbeek, v níž policie během víkendu zadržela pět podezřelých z pátečních útoků v Paříži, je známa výskytem radikálních islamistů. Jen za poslední rok a půl bylo bruselské ghetto několikrát dějištěm vyšetřování a zatýkání osob podezřelých z terorismu. Dle listu Le Figaro ve čtvrti nacházející se severozápadně od centra Bruselu bydlel také útočník, který měl na svědomí srpnovou střelbu v rychlovlaku Thalys jedoucím z Amsterdamu do Paříže. Také pětadvacetiletý Maročan Ajjúb Chazzaní měl podle policie vazby na radikální islamistické hnutí. V neposlední řadě zde pak žil i terorista zapojený do bombových útoků v Madridu v roce 2003. Ten měla na svědomí teroristická organizace Al Káida. Zdroj: lidovky.cz.

Tajné služby včas varovaly evropské politiky před teroristickými útoky.

Zpravodajské služby měly k dispozici informace o nebezpečí, ale z neznámých důvodů nezasáhly. "Něco jsme čekali, věděli jsme, že to přijde, "uvedl v neděli jeden západní diplomat, také irácká tajná služba varovala Francii o chystaných útocích. 

Francouzská policie vyhlásila pátrání po extrémně nebezpečném atentátníkovi

AKTUALIZOVÁNO 20:00 / Upozornění českého ministerstva zahraničních věcí

V souvislosti s útoky byl v zemi vyhlášen stav nouze a zavedeny systematické kontroly na všech hraničních přechodech (občané ČR mohou do země i nadále cestovat s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem). Letiště zůstávají v provozu a zajištěno je i železniční spojení. Vláda vyhlásila třídenní smutek. Byla zakázána veřejná shromáždění a uzavřeny školy a některá muzea. Pařížská policie doporučuje omezit pohyb po městě na minimum. 
Občanům ČR, kteří se v Paříži nacházejí, doporučujeme dbát maximální opatrnosti, vyhýbat se jakýmkoliv místům s větší koncentrací osob a důsledně se řídit všemi pokyny bezpečnostních orgánů. 
Občanům, kteří mají v plánu účastnit se kulturní, sportovní či jiné obdobné akce, doporučujeme ověřit jejich konání předem u pořadatele.

AKTUALIZOVÁNO 14:45

Server ParlamentniListy.cz:
Srbský deník Blic v neděli jako první médium na světě zveřejnil fotografii a indentitu člověka, který se v pátek večer podílel na krvavém teroristickém útoku v Paříži. Útočník, který při tom i zahynul, se jmenoval Ahmad Almohammed a bylo mu 25 let.

Do Evropy se dostal přes Řecko, kde se 3. října spolu s dalšími 69 běženci registroval na ostrově Leros jako uprchlík. Dále pokračoval tzv. balkánskou cestou. O čtyři dny později, 7. října, se registroval na srbsko-makedonském hraničním přechodu Preševo –Tabanovce. Na srbském území, jak píše Blic, prošel kontrolou a tehdy ještě nebyl ozbrojen. V Srbsku také formálně požádal o azyl.

Podle srbského ministerstva vnitra jde o člověka, o kterého se zajímá francouzská tajná služba, a tutéž osobu, která se 3. října registrovala v Řecku, a do Evropy se tedy dostala v rámci proudu uprchlíků. Podle stejných zdrojů nebyla tato osoba v hledáčku Interpolu.

AKTUALIZOVÁNO 13:15

  • V opuštěném autě bylo po teroristických útocích v Paříži nalezeno několik kalašnikovů. Informovala o tom agentura AFP.
  • Británie je připravena nasadit armádu v případě velkého útoku. Francie žádá schůzku ministrů vnitra EU. Německo posílí ostrahu táborů pro uprchlíky.
  • Počet zadržených v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži se zvýšil na sedm. Mezi nimi jsou otec a bratr atentátníka Omara Ismaila Mostefaie, a zatím neidentifikovaná žena.
  • Majitel syrského pasu, který se našel na stadionu po pátečním atentátu, 7. října vstoupil do Srbska a požádal tam podle ministerstva vnitra o azyl.
  • Francouzský premiér Manuel Valls upřesnil, že se zatím podařilo identifikovat 103 obětí pátečních atentátů. V Paříži při nich zemřelo 129 lidí. (Zdroj: novinky.cz)

Paříž/Brusel/Soul 15. listopadu (ČTK) - Francouzští vyšetřovatelé identifikovali prvního z atentátníků, kteří v pátek v Paříži při koordinovaném vražedném útoku zabili 129 lidí. Oznámil to pařížský prokurátor François Molins. Devětadvacetiletý Omar Ismail Mostefai byl identifikován podle prstu, který byl nalezen v koncertním středisku Bataclan.

Mostefai se narodil 21. listopadu 1985 na chudém pařížském předměstí Courcouronnes. Jeho trestní rejstřík čítá osm drobných trestných činů v letech 2004 - 2010, ale ani jednou nebyl odsouzen do vězení. Podle pařížského prokurátora Francoise Molinse v roce 2010 zaznamenaly bezpečnostní složky, že se Mostefai radikalizuje. Až do pátku se ale jeho jméno neobjevilo při vyšetřování podezření na přípravu nějakého teroristického činu.(Zdroj: zahranicni.ihned.cz)

Mostefai, který žil na předměstí Paříže, byl jedním z mužů, kteří spáchali sebevražedný atentát namířený proti návštěvníkům rockového koncertu v centru Bataclan. Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Policisté pak budou zjišťovat, zda útočníci měli komplice.

Francouzská policie v noci na dnešek zadržela otce a bratra jednoho z teroristů, kteří v pátek útočili v Paříži. Oznámila to mluvčí úřadu pařížského prokurátora. Policisté prohledávají objekt, kde byly osoby zadrženy, uvedla mluvčí, aniž novinářům sdělila další podrobnosti.

Belgická vláda oznámila, že pro akce s vysokou návštěvnosti zvyšuje stupeň pohotovosti z nynějšího druhého na nejvyšší třetí. Maximální policejní pohotovost se podle kabinetu týká zejména sportovních podniků a zábavních akcí. Opatření přijala na svém nočním zasedání belgická Bezpečnostní rada, když se ukázalo, že stopa po organizátorech páteční teroristické akce v Paříži může vést do Belgie.

Ke státům, které varovaly své občany před návštěvou Francie, se dnes připojila Jižní Korea. Ministerstvo zahraničí vydalo v Soulu prohlášení, v němž nabádá občany, aby se vyhnuli návštěvě Paříže. Podle jihokorejského ministerstva nejde o zákaz, ale o doporučení.

Mezi oběťmi páteční teroristické akce jsou podle neoficiálních zpráv občané dvanácti států. Zahynul jeden Američan, dvě Tunisanky, jeden Švéd, dva Mexičané, jedna Španělska, dva Rumuni, dva Portugalci, jeden Marokánec, dva občané Chile, jeden Brit, tři Belgičané a jeden Alžířan.

14.11.2015 / Stanice Europe 1 oznámila, že jeden z teroristů, kteří útočili v hale Bataclan, byl Francouz a identifikován byl pomocí otisků prstů. Pochází údajně z pařížského předměstí Courcouronnes a bezpečnostní služby ho znaly jako radikála. Jedna svědkyně, která byla u střelby v Bataclanu, řekla, že mezi útočícími viděla ženu. (Zdroj: tyden.cz)

Nejméně jeden byl Egypťan a dalším teroristou byl podle nalezeného pasu zřejmě Syřan. ČT24 informovala, že tento syrský pas byl zaregistrován na řeckém ostrově Leros v říjnu. Je možné, že jedním z útočníků byl uprchlík, který žádal o azyl v některé západoevropské zemi. Potvrdily to řecké úřady. (Zdroj: dailymail.co.uk)

Syrský pas, který byl nalezen vedla těla jednoho z pařížských teroristů na fotbalovém stadionu, patřil podle Atén muži, který byl v říjnu zaregistrován na řeckém ostrově Leros jako uprchlík. Řecká policie společně se zdrojem z řecké vlády později potvrdila, že i otisky prstů dalšího muže podezřelého ze spojení s teroristickými útoky patří s velkou pravděpodobností migrantovi, který letos prošel Řeckem. „Držitel cestovního pasu prošel letos ostrovem Leros 3. října, kde byl identifikován jako uprchlík v souladu s pravidly Evropské unie,“ oznámil podle Reuters řecký ministr Nikos Toscas. Jestli však majitel dokladů prošel i dalšími evropskými zeměmi Toscas netuší. Zdroj: lidovky.cz

 

Francouzská policie pátrá po černém autě značky Seat GUT 18053. V případě nálezu by se k němu veřejnost neměla přibližovat. Další z podezřelých vozidel je šedivý golf, s belgickou registrační značkou z Molenbeeku. Je možné, že útočníci byli z Belgie nebo je jejich buňka situovaná v Belgii. Belgická policie v bruselské čtvrti Molenbeek už podle ministra spravedlnosti zatkla několik lidí. 

Německo zesílí dohled nad známými islamisty a pravicovými extremisty a zintenzivní kontroly v linkových spojích do Francie. Po krizovém jednání německé vlády kvůli nočním útokům v Paříži to novinářům řekl ministr vnitra Thomas de Maiziére. Vláda ale podle něj odmítá spojovat atentáty s problematikou běženců. (Zdroj: novinky.cz)

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.