Potvrzeno razítkem: Soud zprostil Víta Bártu a Jana Petržílka obvinění v kauze uniklých odposlechů BIS

Potvrzeno razítkem: Soud zprostil Víta Bártu a Jana Petržílka obvinění v kauze uniklých odposlechů BIS
10 / 12 / 2020, 18:00

Městský soud v Praze včera zastavil řízení ve věci obžaloby Víta Bárty, bývalého předsedy strany Věci veřejné a ministra dopravy. Bártovi bylo kladeno za vinu, že měl vynést na veřejnost odposlechy bývalého primátora Prahy Pavla Béma a jemu blízkého lobbisty Romana Janouška, pořízené BIS v roce 2007. Po bezmála sedmi letech soud konstatoval, že nebylo prokázáno, že by Bárta skutek spáchal. Obžaloby byl zproštěn současně i spoluobviněný Jan Petržílek, bývalý policejní důstojník, který kromě ohrožení utajované informace čelil obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Podle obžaloby podané státním zástupcem loni v listopadu měl Bárta získat Bémovy a Janouškovy odposlechy v roce 2009. Tím se měl Bárta dostat k utajovaným informacím, které Bezpečnostní informační služba (BIS) získala s využitím zpravodajské techniky. BIS odmítla, že by nahrávky, s nimiž v roce 2012 pracoval deník Mladá Fronta Dnes, unikly od ní.

Jde o dnes již klasické odposlechy, jejichž některé pasáže zlidověly. Janoušek s Bémem se v nich důvěrně oslovovali Mazánku a Kolibříku. Obsah jejich rozhovorů odhalil lobbistův vliv na různé oblasti rozhodování vedení hlavního města Prahy, mj. v otázce obsazení postu šéfa regionální pobočky VZP.

Jan Petržílek loni pro Český rozhlas uvedl, že hlavním důvodem průtahů v celé kauze nebylo zpracování znaleckých posudků a složitost věci, ale „snaha, aby se zprošťující rozsudek mohl svést na to, že svědci si už nic nepamatují a proto jsem nemohl být odsouzen, tedy aby vyšetřující orgány nemusely přiznat své fatální pochybení.“

Podle Městského soudu v Praze byly shromážděné důkazy nedostatečné. Kromě toho vyjádřil názor, že není pravděpodobné, že by další řízení mohlo přinést důkazy nové, a to právě s odkazem fakt, že trestní stíhání Bárty a Petržílka bylo zahájeno již v roce 2013. Mezi vrácením věci k došetření a jejím zastavením proto zvolil druhou možnost.

Oba obvinění jakoukoli vinu od začátku popírali. Jediné důkazy, které je s kauzou spojovaly, byly podle soudu výpovědi dvou utajovaných svědků. Jeden z nich byl pracovníkem BIS a nahrávky měl v roce 2007 pořídit, druhý měl záznamy nahrát během vánočního večírku do Bártova počítače. Podle soudu jsou obě výpovědi nevěrohodné a nelogické, přičemž stavět obvinění na svědectví utajovaných svědků označil za neslučitelné se zásadami spravedlivého procesu a porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Městský soud zpochybnil i relevantnost dalších státním zástupcem v přípravném řízení provedených důkazů a označil je za „velmi nepřímé“. Státní zástupce může proti rozhodnutí soudu do tří dnů podat stížnost. Zda tak učiní, není známo.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace