Autor fotografie: Během čtyřleté občanské války v Sýrii zemřelo již okolo čtvrt milionu lidí
Ruské síly začaly participovat na straně vládních vojsk na vojenských operacích v Sýrii. Ve středu to podle agentury Reuters jednoznačně potvrdili tři libanonské zdroje blízké místní politické a válečné situaci.
Agentura identitu svých zdrojů neproradila, nicméně jedná se podle ní o dosud nejpřímější důkaz toho, čeho se obává USA a její spojenci. Tedy že se prohlubuje vojenská role Ruska v syrské občanské válce. Podle zdrojů je však počet ruských vojáků zatím poměrně nízký.
Američtí představitelé říkají, že Rusko vyslalo do Sýrie v posledních dnech dvě vyloďovací lodě pro tanky a další nákladní letadla a nasadilo zde menší počet vojáků námořní pěchoty. Američané také promluvili pod podmínkou anonymity. Podle nich je úmysl ruských vojenských manévrů v Sýrii nejasný. Jeden z úředníků se zmínil, že důvodem mohou být přípravy na výstavbu letiště v nedalekém přístavním městě Latakie, kde je pevnost prezidenta Bašara Assada. Američtí představitelé nevyloučili možnost, že Rusko chce využít přistávací plochu k leteckým útokům.
Ministr zahraničí USA John Kerry mluvil se svým ruským protějškem dvakrát během čtyř dnů. Vyjádřil prý znepokojení nad zprávami o ruských vojenských aktivitách v Sýrii. Zároveň varoval, že to může způsobit ještě více násilí. Bílý dům sdělil, že situaci podrobně sleduje.
Rusové argumentují tím, že syrská vláda musí být zapojena do globálního boje s Islámským státem, který zabral velké části právě Sýrie a Iráku. Problém je, že Spojené státy a spojenci i Assadovi místní nepřátelé, viní prezidenta z podílu na celé situaci.
„Uvítali bychom konstruktivní přístup Ruska v úsilí proti Islámskému státu, ale jasně jsme deklarovali, že by bylo nepřípustné pro jakoukoli stranu, včetně ruské, aby poskytla jakoukoli podporu Assadově režimu,“ uvedl mluvčí Bílého domu Eric Schultz.
Rusko se odmítá vyjádřit k rozsahu a také záměru své vojenské přítomnosti. Putin ve Vladivostoku o přítomnosti Rusů v Sýrii mlžil. Damašek pro změnu popřel, že by byli Rusové zapojeni v bojích, ale syrští představitelé připustili, že se zvýšil počet tzv. ruských expertů na jejich území oproti minulému roku.
Německý ministr zahraničí, který reflektuje zájmy Západu, varoval Rusko proti zvyšování jejich vojenské intervence. Podle něj íránská jaderná dohoda a nové iniciativy OSN nabízejí výchozí bod pro politické řešení konfliktu. Také Francouzi zapojení Ruska do konfliktu vidí jako „problematické a komplikující celou situaci“.
Bulharsko zamítlo přelet ruského letadla
Podle libanonských zdrojů agentury Reuters Rusové zřizují dvě základny v Sýrii – jednu poblíž pobřeží a další více ve vnitrozemí, která by byla hlavním místem operací. Jedinou stávající ruskou námořní základnou ve Středomoří je Tartous na syrském pobřeží na území pod kontrolou Assada a Kreml má eminentní zájem, aby základna byla v bezpečí.
„Rusové už nejsou jen poradci,“ uvedl jeden ze zdrojů Reuters. „Rusové se rozhodli připojit k boji proti terorismu.“
Rusko se asi nejotevřeněji přihlásilo k podpoře Assada, když přirovnalo západní přístup k Sýrii selhání v Iráku a Libyi.
Představitelé USA, které válčí nejen s IS ale také s Assadovým režimem, také vyslovili obavu, že podezřívají Rusko z podpory prezidenta. Washington proto zatlačil na některé země, aby uzavřely svůj vzdušný prostor pro ruské lety.
Tento krok Moskva včera odsoudila jako „mezinárodní hrubost“. Jednalo se zejména o balkánské země, přes které by Rusové létali, aby se vyhnuli přeletu nad hlavním nepřítelem Assada – Tureckem. V reakci na to už tento týden Bulharsko zamítlo přelet ruského letadla s tím, že má pochybnosti o nákladu na palubě. Bulharsko by dovolilo přelet jedině za předpokladu, že by Moskva souhlasila s tím, že letadlo bude zkontrolováno na bulhraském letišti.
Turecko se sice nevyjádřilo k Rusku přímo, ale veškeré přelety nad svým územím do Sýrie prý posuzuje případ od případu.
Část diplomatické hádky se mezi Ruskem a USA se trhla kvůli tomu, že Rusko argumentovalo proti uzavření vzdušného prostoru poskytováním humanitární pomoci. Na to USA reagovalo tím, že ji mohou poskytovat sami.
Jeden z amerických vysokých úředníků, opět anonymně, sdělil, že ruská letadla využívají přeletů nad vzdušným prostorem Iránu a Iráku, aby dosáhla Sýrie. Obě země byly do nedávna podporovateli Assada.
Zdroj: Reuters