Poučení z německého případu: Merkelová vyhrála, ale oslabila. AfD se prodrala na výsluní

Poučení z německého případu: Merkelová vyhrála, ale oslabila. AfD se prodrala na výsluní
Popisek: Angela Merkelová
27 / 09 / 2017, 12:00

Angela Merkelová sice úspěšně obhájila vítězství, ale politická konstelace se může výrazným způsobem proměnit.

Zisk 33% může sice znamenat relativní úspěch, zvlášť když druhá SPD získala jen 20%, jak se podle průzkumů očekávalo, nicméně Merkelová, která se pravděpodobně stane již počtvré spolkovou kancléřkou, to nebude mít v řadě ohledů jednoduché.

V prvé řadě již SPD oznámila, že přechází do opozice, což se tak trochu dalo čekat, ale na druhé straně tím padá možnost pokračování velké koalice z let 2005 - 2009 a 2013 - 2017, která by měla silný mandát ve spolkovém sněmu. ,,Spěšný" odchod do opozice, který ohlásil Martin Schulz, však tomuto scénáři neodpovídá. Merkelová tak s zřejmě povládne s Liberálními demokraty (FDP) a Stranou zelených. Není to však zdaleka jediná varianta dalšího povolebního vývoje.

Je třeba říct, ře spolkový sněm zažije poměrně velkou změnu, protože se do něj dostala protiimigrační strana AfD, s níž to v jednu chvíli nevypadalo dobře. Třetí místo ve volbách je však vynikající výsledek, přičemž AfD stáhla k sobě nemalou část zklamaných voličů Merkelové. Ti dali jasně najevo, že migrační politika a politika ,,otevřených dveří", již Merkelová dlouho razila, prostě na veřejnosti selhala.

I když německá i zahraniční média horují nad tím, že do německého parlamentu se dostala ultrapravicová a xenofobní strana, mohou ze to ,,vděčit" Merkelové, která AfD svou nepodařenou migrační politikou nadneseně řečeno dostala do parlamentu. Druhým dechem také musíme říct, že i když Merkelová vyhrála opět volby, jedná se o její nejhorší výsledek CDU/CSU pod jejím vedením. Přeskupení politických sil po volbách tak může ,,hrát" proti Merkelové. Ani příští koalice se totiž nebude rodit lehce a Merkelová to velmi dobře ví. Ta musí opět dokázat, že je mistryní kompromisu, což se jí zatím víceméně dařilo. Jisté také je, že i když se Merkelové podaří po těchto volbách sestavit funkční vládu, bude kancléřka ještě pod větším tlakem než dříve.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.